kapat ikonu

Kredi Notunun Neden Düştüğünü Biliyor Musunuz?

Kredi notu bankalarla çalışmak açısından son derece önemliyken hayati önem taşıyan kredi notunun neden düştüğünü biliyor musunuz?

  • Kredi
  • 19 Mayıs 2019 23:44
Bankaların tüketicilerle çalıştıkları aşamada en önemli kıstas kredi notu olarak ifade edilir. Kredi notu kişilerin özellikle geçmiş dönemlerdeki ödeme alışkanlıklarının bir arada bulundurulmasını sağladığı gibi gelecek hakkında da bankaların fikir sahibi olmasını sağlar. Kredi notu denildiği zaman akıllara ilk olarak bankalar geliyor.
 
Yapılan kredi başvurularının onaylanmaması kişinin kredi notu ile alakalı. Bankalar güvence olarak kredi notunu baz alıyorlar. Kredi notu yüksek olan tüketicilerin son derece güvenilir, ödemelerini zamanında yapan ve gecikme yaşatmayan kişiler olduğu düşünülüyor. Kredi notu düşük olan kişilerin ise ödemelerde gecikmeler yaşattıkları ve çeşitli mağduriyetlere sebep oldukları ifade ediliyor. Bu açıdan bankalar kredi notunu göz önünde bulundurarak karar veriyorlar.
 
Kredi Notunuzun Neden Düştüğünü Biliyor Musunuz?
 
Bankalardan alınan kredi ve kredi kartı gibi her işlem ürünlerin kayıt altına alınmasını sağlıyor. Bu iş için Kredi Kayıt Büroları detaylı bir şekilde çalışıyorlar. Ödeme performanslarının da birebir kayıtları bu süreç içerisinde tutulmaktadır. Kişilerin daha önce yaptıkları ödemeler ve yaşanan gecikmelerde anında kayıt altına alınıyor.
 
Kredi kartının ödemelerini zamanında yapmamak kişilerin kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. alınan kredi ödemelerinin de zamanında ödenmemiş olması kredi notunun düşmesi açısından son derece etkili. Kredili mevduat hesabı olumlu bir hesap gibi görünse de bilinçli bir şekilde kullanılmadığı takdirde kredi notunun düşmesine neden olur. Bankalardan alınan kredi miktarı yüksekken yeni başvurular yapmak ve reddedilen başvuruların olması kredi puanının düşmesi açısından son derece etkilidir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol