kapat ikonu

Kredi Notunu En Çok Düşüren Sebepler Neler?

Kredi notu nakit ihtiyaçlarımız için son derece önemli. Ancak bazı adımlar kredi notumuzu düşürerek istediğimiz nakite ulaşmamızı da engelliyor.

  • Kredi
  • 19 Mayıs 2019 23:03
Günümüzde toplu nakit paraya ihtiyaç duyduğumuz zaman ilk olarak bankaların kapısını çalıyoruz. Artık kredi notu hayatımızda son derece önemli bir hale gelmiş durumda. Özellikle bankalarla çok içli dışlı olan tüketiciler için kredi notu çok daha önemli. Kredi notu daha önce bankalarla gerçekleştirilen işlemler sırasında karşımıza sık sık çıkıyor.
 
Bankalar kendi paralarını güvence altına almak için tüketicileri genellikle kredi notuna göre sınıflandırıyor. Hal böyle olunca kredi notunun önemi bir kez daha gündeme geliyor. Atılacak her mali adımın kredi notu hanesine olumlu ya da olumsuz bir şekilde yazıldığını unutmamak gerekiyor. Peki kredi notunu en çok düşüren durumlar neler?
 
Devlete Borçlu Olanlar
 
Vergi dairelerine ya da SGK gibi kurumlara borçlu olan kişilerin kredi notu hanesine eksi bir puan yazılıyor. Genellikle yapılandırma gibi çeşitli haklar tanınıyor. Ancak bu fırsatları kaçırıp ödemekte zorluk çeken kişilerin kredi notu hızla düşmektedir. Kredi notunun düşmemesi için yapılandırma fırsatlarından mümkün olduğunca yararlanmak olumlu bir adım olacaktır.
 
Kredili Mevduat Hesaplarına Dikkat
 
Genellikle hesabımıza tanımlanan kredili mevduat hesabı olumlu bir adım olarak değerlendirilir. Ancak sevindirici bir haber değildi. Zamanında ödeyip bilinçli kullananlar için olmasa da gecikmelere neden olan kişiler için kredi notu seviye seviye düşmektedir.
 
Olumsuz Kredi Yanıtları
 
Yapılan kredi başvurularının olumsuz yanıtlanması bilinmedik bir şekilde kredi notunun düşmesine neden oluyor. Bu sebeple uzmanlar tüketicilere sürekli olumsuz yanıt alacakları başvurular yapmaktan kaçınmaları konusunda ciddi uyarılarda bulunuyorlar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol