kapat ikonu

Kredi Notunu Düşüren Nedenler

Bankalar tüketiciler ile çalışmadan önce kredi notlarını baz aldıkları için bu noktada son derece önemli olduğu ifade edilmektedir.

  • Kredi
  • 14 Kasım 2018 12:35
Bankalar tüketiciler ile çalışmadan önce kredi notlarını baz aldıkları için bu noktada son derece önemli olduğu ifade edilmektedir.
 
Bankalar tüketiciler ile çalışmaya başlamadan ve özellikle kredi imkanı sağlamadan önce kendilerini de garanti altına almak istiyorlar. Bu süreç içerisinde kredi notu düşük olan kişilere kredi vermeyi tercih etmedikleri gibi çeşitli hizmetlerinde hızlı bir şekilde verilmesi engellenmektedir.
 
Kredi notu yüksek olan kişiler bankalarla yapacakları çalışmalar sırasında istedikleri meblağı uğraşmadan alabiliyorlar. Ancak kredi notu düşük olan kişiler olumsuz yanıt alabildikleri gibi olumlu yanıt alabilmek için uzun uğraşlar verebilmektedir. Bu konuda kredi notunun düşürülmemesi için çalışmaların yapılması gerekmektedir.
 
Kredi Notunu Düşüren Sebepler
 
Bankalar kişilerin devlete olan borçlarını incelemeye alıyor. SGK, vergi ve prim borcu gibi kamuya olan ödenmemiş ya da gecikmiş borçlar kredi notunu düşürmektedir. Kredili mevduat hesabı kullanıp hesaptan çektikleri ücretleri zamanında ödemeyen vatandaşlar için bankalar olumsuz bir imaj çizmektedir. Bankalara yapılan kredi başvuruları da kredi notu açısından son derece önemlidir. Makul sebepler ve isteklerle yapılmayan kredi başvuruları bankalar tarafından sürekli olarak reddedilmektedir. Sürekli red cevabının alınması kredi notunu düşürmektedir. Daha önce kredi çekmiş olan vatandaşların kredi borçlarını öderken gecikmeler yaşatması da bu süreçte olumsuz etki sağlayacaktır. Kiracı olan tüketicilerin kiralarını zamanında ödeyememeleri halinde ev sahibi tarafından banka aracılığı ile işlem başlatması halinde kredi notunu da olumsuz etkileyecektir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol