kapat ikonu

Kredi Notumu Nasıl Hesaplayabilirim?

Kredi çekmek için yapılan başvurularda önümüze kredi notu çıkıyor. Bunun için kredi notunun nasıl hesaplandığını biliyor musunuz?

  • Kredi
  • 07 Şubat 2019 11:56
Bankalar tarafından tüketicilerin yapmış oldukları her işlem kontrol altına alınıyor. İşlemlerin kayıt altına alınmasının ardından olumlu ya da olumsuz olan işlemler bir sonraki işlemlere çeşitli şekillerde yansıyor. Kredi notu hesaplarken bir anlamda kişilerin istedikleri krediye ulaşım ulaşamayacakları da belirlenmektedir.
 
Bankalara yapmış olduğumuz kredi başvuruları sırasında karşımıza sık sık findeks kredi notu sistemi çıkıyor. Bu sistem ile birlikte bankalar kişilerin notuna bakarak ödemeler konusunda sorun çıkarıp çıkarmayacaklarını anlamış oluyorlar. Bu sebeple kredi notu son derece önemli bir hal alıyor. Peki siz kredi notunu nasıl hesaplayacağınızı biliyor musunuz?
 
Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?
 
Bankalarla yaptığınız her türlü işlem kayıt altına alınıyor. Özellikle alınan ve yapılan ödemeler bu noktada son derece önemli. Daha önce çekilmiş bir kredi varsa yapılan düzenli ya da düzensiz ödemeler bu sistemi ortaya çıkarıyor.
 
Kedi ödemelerinin yanı sıra her gün kullandığımız kredi kartları da bu sistemi oluşturuyor. Kredi kartı ödemelerinin gecikmesi, sürekli asgari ödemelerin yapılması, oluşması muhtemel yasal takip süreci ve ortaya çıkan icrai işlemler kredi notunun hesaplanması konusunda son derece etkili.
 
Kredi notu hesaplanırken kişilerin anlık borç durumu da göz önünde bulunduruluyor. Mevcut borcu bulunan vatandaşların yeni bir kredi alması zorlaşabiliyor. Yakın zamanda kredi çekmiş kişilerin yeni bir kredi almak için farklı bankalara sürekli başvuru yapmaları süreci zorlaştırabilir. İlginç bir şekilde daha önce hiç kredi çekmemiş olan kişilerin kredi notu sanıldığından daha düşük değerlendirilebilir.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol