kapat ikonu

Kredi Notumu Artırabilir Miyim?

Kredi ve kredi kartı başvuruları için gerekli olan kredi notunu yükseltmek için bazı adımlar atabilirsiniz. Kredi puanınızı nasıl yükselteceğinizi biliyor musunuz?

  • Kredi
  • 07 Şubat 2019 12:08
Bankalarla yapılan işlem sayısı her geçen gün arıyor. Acil nakit ihtiyaçları özellikle bankaların sunduğu kredi imkanlarını çok daha cazip hale getiriyor. Ancak son yıllarda yapılan başvuruların bankalar tarafından büyük bir kısmının reddedildiği biliniyor. Bu süreçte kredi notu düşük olan tüketiciler bankalar tarafından pek ciddiye alınmıyor. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?
 
Bankalar vermiş oldukları ödemeleri uğraşmadan eksiksiz bir şekilde almak isterler. Bunu istedikleri için güvenilir müşteriler isterler. Müşterilerin güvenilir olup olmadığını ise daha önce kayıt altına alınmış olan sistem üzerinden kredi notuna bakara görebilirler. Kredi notu yüksek olan vatandaşlar her zaman çok daha şanslıdırlar.
 
Kredi Notumu Yükseltebilir Miyim?
 
Kredi notunu yükseltmek için her zaman ödeme yapmak yeterli olmayabilir. Zamana ihtiyaç duyulabilir. Bu süreçte kredi kartı borcu olanların sadece asgarisini ödemek yerine tüm borcu kapatmaları ve bu ödemeyi hesap kesim tarihinden önce yapmaları olumlu bir adım olarak algılanabilir.
 
Kredi kartı limiti çok yüksek olan tüketiciler limitlerini biraz daha düşürmek isteyebilirler. Böylece ödemeler daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Bankalardan kredi ve kredi kartı başvuruları konusunda alınan her olumsuz yanıt kredi notunu düşürecektir. Bunun için sürekli arka arkaya yapılacak başvurular süreci olumsuz etkileyebilir.
 
Kredi notunu öğrenmek ve yeterli puanınızın olduğunu anlamak için sürekli kredi kartı ya da kredi ödemesi yapmayın. Bu durum kredi puanınızın farkında olmadan düşmesini sağlayacaktır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol