kapat ikonu

Kredi Notu Yükseltmenin Yolları

Kredi notu düşük olan tüketiciler bankalardan olumsuz yanıt alırken bazı durumlarda kredi notunu yükseltmek mümkün.

  • Kredi
  • 08 Mayıs 2019 21:22
Bankalar yıllardır hayatımızın bir parçası halinde gelmiş durumda. Acil nakit ihtiyaçlarımız için öncelikli olarak bankalara başvuru yapıyoruz. Bazen isteklerimiz karşısında olumlu yanıt alırken bazen olumsuz yanıtlarla karşılaşabiliyoruz. Olumsuz yanıtlar karşısında pek çok kişi maddi açıdan kendisini zor durumda hissediyor. Bankalar olumlu ya da olumsuz yanıtları kişilerin sicili gibi işlenmiş bankacılık hareketlerine ve kredi notuna bakarak vermiş oluyor.
 
Yüksek kredi notuna sahip olan kişiler kredi ve kredi kartı ihtiyaçları karşısında daha hızlı bir şekilde olumlu yanıt alıyorlar. Bunun yanı sıra düşük kredi notu bulunan kişiler ihtiyaçlarına olumsuz yanıt alıyorlar ya da olumlu yanıt almak için büyük bir çaba sarf ediyorlar. Kredi notunu sonradan yükseltilmesi mümkün. Bunun için biraz zaman ve kişinin gayretine ihtiyaç duyuluyor.
 
Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilirim?
 
Kredi notunu yükseltmek için elinizde bulunan kredi kartının borcunu minimum seviyeye indirmek be hatta mümkünse borcunu tamamen kapatmak gerekiyor. Bu durum kredi puanına olumlu bir durum olarak geri dönecektir. Sadece asgari ödeme tutarını ödemek her zaman yeterli olmayacaktır.
 
Kişilerin mevcut durumda bulunan kredi ödemeleri varsa bu ödemeleri son ödeme tarihi yaklaşmadan önce ödemeleri ve kapatmaları yine banka gözünde güven artışına neden olacağı için kredi puanı yükselebilir.
 
Kredi kartının çok yüksek limitlerde olması banka tarafından hoş karşılanmayacağı için bu limiti düşürebilirsiniz. Kredi notunu öğrenmek için test etmek adına sürekli yeni başvurularda bulunmak puanın düşmesine neden olacaktır. Her kredi ve kredi kartı başvurusunun reddedilmesi haneye yazılan eksi puan olarak tanımlanabilir. Bu yüzden dikkatli davranmak son derece önemlidir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol