kapat ikonu

Kredi Notu Yükseltme Aşamaları Nelerdir?

Kredi notunu yükseltmek tamamen tüketicilerin elinde olduğu için bu konuda atılacak adımlar son derece önemlidir.

  • Kredi
  • 20 Mayıs 2019 01:19
Kredi notunu yükseltmek düşürme aşamasında olduğu gibi bir anda gerçekleşecek bir durum değildir. Bu durumun aşamaları olduğunu ve zamana yayılan bir süreç olduğunun özellikle bilinmesi gerekiyor. Kredi notunun düşmesi bankaların gözünde bir güven kaybının yaşanmasına neden olmaktadır. Güven kaybı neticesinde ise pek çok banka verdiği paranın ödenme kısmında bazı şüphelere düştüğü için bazı risk faktörlerini göz önünde bulundurarak hareket eder.
 
Kredi notu hesaplama işlemleri çeşitli kaynaklardan yapılabilir. Bankaların aylık değerlendirme sonuçlarına göre kredi notunuz aktif olarak yükselebilir ya da düşebilir. Bu noktada kişilerin kendi kredi notlarını hesaplama imkanları bulunmamaktadır. Kredi ve kredi kartı işlemleri sırasında doğru kaynaklardan bu sorgulamayı yapmaları gerekir.
 
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
 
Kredi kartı bankacılık alanında atılan her adımı bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle daha önce kredi çekmiş ya da aktif olarak kredi kartı kullanan kişinin güncel borçlarına dikkat etmeleri gerekir. Borçlarını zamanında ödeyen kişiler doğru hamleler ile bir süre sonra düşük olan kredi notlarını yükseltebilirler.
 
Ödemelerin mümkün olduğunca yüksek miktarlarda yapılması, düşük limitli kredi kartının kullanılması süreç açısından önemlidir. Bunun için yüksek limitli kredi kartı olan kişilerin limitlerini düşürmeleri önerilebilir. Ayrıca kredi kartının sadece asgari tutarının ödenmesi yerine tamamının ödenmesi de kredi notunun en hızlı şekilde yükseltilmesi açısından son derece önemli bir adım olarak ifade edilebilir. Yapılacak genel değerlendirmenin ardından birkaç ay içerisinde bankalarla olan ilişkilerinizi düzeltebilirsiniz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol