kapat ikonu

Kredi notu nedir, nasıl yükseltilir?

Bankalar müşterilerine kredi verirken bazı kriterler ortaya koyar. Bu kriterlerin başında da kredi notu gelir. Peki kredi notu nasıl düşer, yükseltmek için neler yapılır?

  • Kredi
  • 16 Ekim 2019 17:27
  • Son Güncelleme: 16 Ekim 2019 17:33

Bankalar müşterilerine kredi verirken istediği en önemli kriterlerin başında kredi notu geliyor. Kredi notu, vatandaşın bankadaki yapmış olduğu işlemlerin sonucudur. Kişilerin bankada yapmış olduğu işlemler detaylı olarak hesaplanır ve ortaya kredi notu ya da puanı çıkar. Bahsi geçen puan ise 0 ile 1900 aralığındadır. Kredi notu ne kadar yüksekse kredi başvurusunun kabul edilme olasılığı da o kadar yüksektir. Bankaların güvendiği bir müşteriyseniz, kredi çekme olasılığınız artar.

Kredi notu nasıl düşer?

Kredi notu, bankada yapılan işlemlerle oluşur. Bankalar bu notunu düşürürken; kredi başvurusunda bulunmuş mu, ne kadar sıklıkla kredi çekmiş, kredi kartı ödemeleri ne durumda ve kredi borcu ödemelerinin düzenliliği gibi kriterleri baz alır. Tüm bu kriterler incelendikten sonra kişilere 0-1900 arasında bir not verilir. Kredi notu sıfıra yakın olanlar riskli olarak görülür. Yani kredi kartı ödemelerinin ya da kredi ödemelerinin düzenli yapılmaması durumunda, kredi notu düşürülür.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Müşterinin kredi notunun düşük olması kredi çekmek isteyen vatandaşlar için büyük bir engeldir. Kredi çekmek isteyen bir kişinin ilk olarak varsa bankaya olan borcunu ödemesi gerekir. Kredi kartının sürekli asgariden ödenmesi de kredi notunu düşüren büyük etkenlerdendir. Kredi notunun yükselmesi için istikrarlı ödeme en önemli husustur.

Etiketler
Kredi kartından alınan komisyona sınırlama getirildi!Kredi kartından alınan komisyona sınırlama getirildi!
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol