kapat ikonu

Kredi notu nedir ? Kredi notu nasıl yükseltilir ?

Bankaların kredi vermeden önce bir müşteride aradığı ilk özellik kredi notunun yüksek olmasıdır. Peki, kredi notu nedir? Kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notu puanlaması nasıl yapılır?

  • Kredi
  • 14 Ocak 2016 16:48
  • Son Güncelleme: 13 Haziran 2016 14:33

Bir vatandaşın hayatı boyunca yaptığı ödemeleri ve harcamaları kapsayan kredi notu; borçların, faturaların ve kredi kartı ödemelerinin zamanında gerçekleşip gerçekleştirilmediğine bakılarak hesaplanır. Kredi notunda vatandaşa 0-1400 arasında puan verilir. Bu puana kredi notu denir.

Kredi notu puanlaması nasıl yapılır?

Kredi başvurusunda bulunan bir kişinin kredi notu 0 ile 1400 arasında olabilir. 0-500’lük kısım kredi sahibi olma ihtimali en düşük olan grubu temsil eder. 500-800 arasında olan grup ise kredi alma ihtimali fazla olmayan ancak kefil ve ipotek gibi destekleyici unsurlarla da kredi alması söz konusu olabilen grubu temsil eder. 800-1100 puan arasında bulunan grup ise, kredi alması muhtemel az risk oluşturan grubu temsil eder.1100-1400 arasında puan alabilen grup ise borçlarının zamanında ödeyen ve kredi alması uygun olarak görülen gruptur. 1400 ve üzeri kredi notu alanlar ise düşük faizle ve istedikleri her yerden rahatlıkla kredi kullanabilirler.

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi almak adına bu denli önem arz eden kredi notunu yükseltmek için neler yapılabilir peki? Kredi notumuzun yüksek gelmesini istiyorsak öncelikli olarak var olan tüm kredi borçlarımızı, faturalarımızı ve kredi kartı borçlarımızı ödememiz gerekiyor. Bir süre kesinlikle hiçbir ödememizin zamanını kaçırmamız gerekiyor. Her gecikmeli yapılan ödeme kredi notu hanemizden puan düşmesine olur. Bu nedenle bu konuda son derece dikkatli davranılması gerekiyor. Ardından sahip olduğumuz yeni kredi kartlarımızla yaptığımız harcamaları zamanında gününü geçirmeden ödememiz gerekiyor. Bu şekilde istikrarlı bir ödeme düzeni oluşturursak kredi notumuzu yeniden düzenletmiş ve yükseltmiş olabiliriz. Böylelikle de kredi alma şansımız artmış olur.

Kredi notu hesaplamasına nasıl ulaşılabilir?

Peki, vatandaşların ödeme geçmişini ve alışkanlıklarını ortaya döken kredi notuyla ilgili bilgilere ulaşmak, kredi notu hesaplaması yapabilmek için nereye başvurmamız gerekir? Kredi notu hesaplaması için artık bankalara gitmeye gerek yok. Akbank’ın sağladığı kolaylıkla Akbank Direkt Mobil uygulamasıyla KKB(Risk Raporu) sekmesinden Findeks Risk Raporu cebinize gelebilir. Kredi notunuzu önceden öğrenip banka kredisi için bir bankaya gitmeden yaşanabilecek olumsuz sürprizlerin önüne geçebilirsiniz. Akbank’ın resmi sitesini ziyaret edin, findeks risk raporu cebinize gelsin!

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol