kapat ikonu

Kredi notu neden sıfır olur?

Findeks kredi notu sistemi, bankaların müşterilere kredi vermeden önce en çok dikkate aldığı konuların başında geliyor. Kredi notu düşük olanlar banka kredisi çekerken pek çok problem yaşıyor. Peki kredi notu neden sıfır olur? İşte detayları…

  • Kredi
  • 09 Şubat 2017 12:55

Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişiklik gösteriyor. Kredi notu 1200 ve altında olanlar kredi kartı ve ihtiyaç kredisi başvurularında sayısız problemle karşı karşıya kalabiliyor. Üstüne üstlük kredi notu çok düşük olalar ise kesinlikle banka kredisi alamamaktadır.

Kredi notu neden sıfır olur sorusunun yanıtına gelince, daha önce kredi çekmemiş, kredi kartı kullanmamış kişilerin kredi notu bulunmaz. Kredi notu sıfır olan bir kişinin kredi ve kredi kartı başvurularında çoğu zaman büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu kategoride yer alan kişilerin yapması gereken en önemli şey ise, hemen bir kredi kartı talep ederek kullanmaya başlamaktır. Hem kredi notu sıfır olan hem de kredi notu düşük olan kişilerin bazı yöntemler sayesinde mevcut kredi notunu üst seviyelere çekmesi mümkün. Peki bu yöntemler nelerdir?

İpotek gösterme

Kredi notu sıfır veya düşük olan kişilerin yapabileceği işlemlerin başında ipotek gösterme geliyor. Kredi notu bulunmayan kişilerin adına kayıtlı arsa, ev veya araba gibi mal varlığı varsa, bu mallardan herhangi birini ipotek göstererek banka kredisi alınabilir. Bankalar maddi zarara uğramamak ve vermiş olduğu krediyi geri alabilmek için bu tür bir uygulamaya başvurur. Çünkü verilen kredinin ödenmemesi durumunda, banka anında bu malları paraya çevirerek maddi zararın önüne geçmiş olur.

Kefil gösterme

Kredi notu düşük olan veya hiç olmayan kişilerin bankalardan kredi kartı ya da kredi alabilmesi için kefil göstermesi yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise kefil olan kişinin kredi notudur. Yani kredi notu sıfır olan bir kişi başkasına kefil olamaz. Böyle bir durum yaşandığı takdirde banka kredi başvurusunu reddedecektir. Kefil gösterilen kişinin kredi notu yüksek olduğunda ise bankalar kredi talebine daha ılımlı yaklaşacaktır. Kısacası bankalar kendi alacağını riske atmamak için bu tür uygulamalara başvurur. Acil nakit ihtiyacı olan kişilerin her iki yöntemden birini kullanması son derece faydalı olacaktır. Aksi takdirde kredi notu sıfır olan kişiler ihtiyaç kredisi alamaz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol