kapat ikonu

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Bankacılık sektöründe nasıl bir sicilinizin olduğu ve aldığınız kredi ve kredi kartları için ne ölçüde ödeme sözünüzde durduğunuzu gösteren kredi notu, bugün artık yalnızca bankacılık işlemlerinde değil, emlak sektöründen araç kiralamaya ve elektronik

  • Kredi
  • 17 Mart 2017 13:14
  • Son Güncelleme: 04 Eylül 2017 18:29
Kredi kartı borcunuzu günü geçtikten sonra ödemeniz, kredi ödemelerinizi gecikmeli yapmanız gibi olumsuz bankacılık hareketleriniz, kredi notunuza ve dolayısıyla kredi sicilinize olumsuz yansır. Bu da, kredi notu grafiğinizin düşüşe geçmesine neden olur. Peki, kredi notu bu kadar önemliyken düşük olan notunuzu yükseltmek için ne yapmanız gerekiyor? Çok riskli grupta olan puanınızı Türkiye ortalamasına yükseltmek için ne yapmalısınız? Eğer siz de “kredi notu nasıl yükseltilir?” diye merak ediyorsanız, bu maddeleri hayatınızda uygulamaya başlayabilirsiniz.
 

Borçlarınızı Düzene Sokun

 
Kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzene sokmak, kredi puanını yükseltmede ilk ve en önemli adımdır. Gelir durumunuza göre yüksek kredi borçları, sizi riskli duruma soktuğundan kredi notunun yükselmesi de zorlaşır. Bu durumda ilk olarak kredi ve kredi kartı borçlarınızı azaltmanız gerekiyor. Birkaç kredi kartınız varsa, kullanmadıklarınızı kapatın. Kredi kartı borcunuzu ödeme günü geçmeden mutlaka yapın; çünkü borcunuzun ödeme tarihinin 1 gün bile gecikmesi kredi puanınıza olumsuz yansır. Dönem borcunun tamamını ödemekte zorlanıyorsanız, borcunuzun asgari ödeme tutarını ödemeniz de yeterli olacaktır. Sanılanın aksine kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmesi kredi sicilinizi olumsuz etkilemez. Borcun geç ödenmesinden çok daha olumlu bir davranıştır.
 

Kredi Başvurusu Yapmayın

 
Kredi notunuz ile başınız dertteyse, bir süre hiçbir bankaya şubeden, internetten ya da mobilden kredi başvurusu yapmaktan kaçının. Siz internetten ya da SMS ile kredi başvurusu yaptığınızda bu başvurunun bankaların sistemine yansımadığını düşünebilirsiniz ancak sık yapılan her türlü kredi ve kredi kartı başvurusu sicilinize olumsuz yansımaktadır. Çok ihtiyacınız yoksa, en azından 6 ay boyunca hiç kredi kartı ya da kredi başvurusu yapmamak kredi puanını olumlu etkileyecektir.
 

Birikim Yapın

 
Evde yastık altında duran birikimlerinizi banka hesabınıza yatırın. Bankada bir miktar birikiminizin olması ve bunun düzenli olarak artış göstermesi de kredi sicilini olumlu etkileyen etmenler arasında yer alır. Birikiminiz yoksa, maaşınızı banka hesabınıza yatırmayı ve harcamalarınızı bu hesaptan yapmayı deneyebilirsiniz.
Kredi Kartı Limitinin Tamamını Kullanmayın
Kredi kartınız varsa ve harcamalarınızı bu kartlardan yapıyorsanız, limitinizin tamamını kullanmayın. Çünkü bu bankalar tarafından bir risk olarak algılanır. Bu durumda her ay kredi kartı limitinizin en fazla %70’lik kısmını kullanmaya özen gösterin. Ama kredi kartı kullanmanın hiç kart kullanmamaktan daha iyi olduğunu unutmayın. Düzenli olarak karttan alışveriş yapmak, harcamalarınızda banka ve kredi kartlarınızı kullanmak ve ödemelerinizi zamanında yapmak sicilinizi olumlu etkileyecek ve kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.
Ekonomi24
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol