kapat ikonu

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankalar kredi vermeden önce kredi notunu inceleyerek kendilerini garanti altına aldıkları için kredi notu sistemi son derece önemlidir.

  • Finans
  • 08 Aralık 2018 10:24
Bankalar kredi vermeden önce kredi notunu inceleyerek kendilerini garanti altına aldıkları için kredi notu sistemi son derece önemlidir.
 
Kredi almadan önce bankalar tarafından müşterilerin daha önce aldıkları krediler, yaptıkları ödemeler ve gelir durumu gibi pek çok durum inceleme altına alınmaktadır. Kredi notu kişilerin ödeme imkanları ile birlikte gelişen bir sistem olarak ifade edilmektedir. Kişilerin ödeme alışkanlıkları bu sistem sayesinde kontrol altına alınmaktadır.
 
Kredi notu bankalar tarafından son derece önemlidir. Verdikleri kredi ödemelerinin bu süreç içerisinde kontrol altında tutulması, geri ödemenin mümkün olup olmadığını görmek adına önemli bir sistem olarak ifade edilmektedir.
 
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
 
Ülkemizde kamu ve özel olmak üzere pek çok banka bulunmaktadır. Aynı zamanda kredi veren ya da bir banka ile çalışan kişilerin yaptıkları tüm ödemeler bir liste halinde kontrol altına alınmıştır. Geciken borçlar, limit bilgileri, yapılan ödemenin zamanı bu sistem içerisinde bankalar tarafından kolaylıkla incelenebilir.
 
Kredi notu yüksek olan kişiler krediye daha kolay ulaşırken kredi notu düşük olan kişiler bu anlamda yüzdelik anlamda daha şanssız olarak değerlendirilebilir. Kredi notunu öğrenmek için bu alanda bankaların online hizmetleri bulunur. Belirli bir ücret karşılığında kimlik numarası ile mesaj göndererek ya da internet adresi üzerinden hizmet almak mümkündür. Bazı GSM şirketleri de yine belirli bir ücret karşılığında kredi notu öğrenme hizmeti sunmaktadır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol