kapat ikonu

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Tüketicilerin bankalarla olan ilişkilerini etkileyen kredi notu çeşitli durumlara bağlı olarak çeşitli şekillerde hesaplanabilir.

  • Kredi
  • 08 Mayıs 2019 21:15
Bankalar ödemeleri kontrol altına almak için tüketicileri seçerler. Tüketicilerin başvuruları işleme alınırken onlara daha önce yapmış oldukları bankacılık işlemlerine göre verilen puanları değerlendirme altına alırlar. Puanın yüksek olması kredi ve kredi kartı işlemlerinin hem olumlu hem de daha hızlı gerçekleşmesini sağlarken kredi notunun düşük olması pek çok işlemin onaylanmasını engellenmektedir.
 
Pek çok kişi bankaların kredi değerlendirmesi sırasında ele aldıkları ve ilk sıraya koydukları kredi değerlendirmelerinin nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Bu konuda farklı kriterlerin bir araya getirildiği ifade ediliyor.
 
Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?
 
Bu doğrultuda öncelikli olarak bankalar kişilerin almış oldukları kredi ve kredi kartı hizmetlerini inceleme altına alıyorlar. Ödemelerini düzenli ve eksiksiz yapan müşterilerin kredi notu ve dolayısıyla güvenilirliği yükselmiş oluyor.
 
Bir diğer önemli detay ise kişilerin bankalara olan diğer mevcut borçları. Bu kredi notu hesaplamasında yüzde 35 oranında önem teşkil ediyor. Bankalara borcunu kapatmış kişiler avantajlı olarak sayılıyorlar.
 
Yakın zamanda kişinin kredi çekip çekmediğine bakılıyor. Yakın zamanda kredi çekmiş kişiler bu doğrultuda yüzde 11 oranında daha az avantajlı olabildikleri için değerlendirme açısından önemli bir ayrıntı olarak ifade ediliyor.
 
Tüketicilerin sık sık kredi kullanmaları olumlu bir durum olmazken hiç kredi kullanmamış olmaları daha olumsuz bir durum olarak değerlendiriliyor. Bu durumda ortalama bir oranın sağlanması son derece önemli. Böylece kredi notu sistem tarafından oluşturulmuş oluyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol