kapat ikonu

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Günümüzde farklı pek çok alanda kişilerin yapmış oldukları başvuruları değerlendirme kriteri olarak kullanılan kredi notu bu nedenle önemini her geçen gün arttırmaktadır.

  • Kredi
  • 11 Ocak 2017 21:42

Özellikle de bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi puanı ortalamalarını büyük bir titizlikle takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü bankadan kredi çekmek için belirli bir not ortalamasına sahip olmaları gerekir.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Bilindiği üzere en düşük kredi notu sıfır seviyesinden başlamaktadır. Kredi notunun sıfır olması kişinin daha önce hiç bankalardan kredili ürünler kullanmaması ya da kullandığı ürünlerin ödemesini yapmadığı için Merkez Bankası kara listeye girmesi gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu kişilerin bankadan kredi kullanmak için mutlaka kredi notu seviyelerini yükseltmeleri gerekir. Kredi kullanmak için kredi notu ortalaması kredi kullanmak isteyen kişinin tercih ettiği bankadan kullanmak istediği kredi tutarına kadar pek çok değişkene göre belirlenmektedir.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Kredi notu 800 puan ve 1299 puan aralığında olan kişilerin orta riskli kredi notu ortalaması olduğu kabul edilmektedir. Bu durumda kişinin kredi onayı alması kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmalarına bağlıdır. En kolay kredi veren bankalar kredi notu 1100 puan ve üzerinde olan kişilere kredi onayı verirken bunun altından olan kredi skoru olan kişilere ise ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmaları durumunda onay verilmesi mümkündür. Çünkü kolay kredi veren bankalar bile düşük kredi notuna kredi onayı vermeye rıza göstermemektedir.

Kredi Almak İçin En Az Kaç Puan Gerekir?

Kredi başvuru formu doldurmadan önce kişinin kredi notu sorgulama öğrenme işlemlerini yaparak not ortalamasını bilerek buna göre adım atmak çok önemlidir. Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi onayı alabilmeleri için kredi notunu mümkün olan en yüksek seviyede tutmaya çalışmalıdır. Bilindiği üzere en yüksek kredi notu puanı 1900 puan olarak hesaplanmaktadır. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olduğunca bu puana en yakın seviyede tutulmaya çalışılmalıdır.

Kredi Almak İçin Şartlar

Kişinin kredi onayı alabilmesi için kredi notu önemli bir belirleyen olup tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra kişinin sigortalı çalışma süresi ve maaşa göre kredi hesaplama yapmaları da yeterlidir. Bu kurallara uymayan kişilerin yüksek kredi notuna rağmen kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır.

Bankalar arasında değişkenlik göstermekle beraber kredi çekmek için aranılan sigortalı çalışma süresi en az 3 aydır. Yine bazı bankalarda bu sınır 6 ay olarak uygulanmaktadır. Maaşa göre kredi hesaplaması ise kişinin aylık belgelenebilir gelirinin yarısını aşmayacak şekilde kredi ödemesi olması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Yani maaşı 2 bin lira olan bir kişinin sadece aylık ödemesi bin liraya kadar olan krediler için onay alması mümkündür.

Kaynak: http://www.kredinotun.com/kredi-notu-kac-olmali.html

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol