kapat ikonu

Kredi Notu Güncellemesi Neye Göre Yapılır?

Bankalardan kredi notu ile ilgili geri dönüş almamız zaman alabilir. Belirli süreçlerde belirli durumlara göre güncelleme yapıldığının bilinmesi gerekir.

  • Kredi
  • 20 Mayıs 2019 01:08
Bankalarda tüketiciler tarafından kredi ve kredi kartı isteklerinde bulunulması için kredi notunun yüksek seviyede olması gerekiyor. Bankaların kıstas olarak sunmuş olduğu kredi notu azalan ve artan bir sistem üzerinden ilerliyor. Tüketicilerin attıkları çeşitli adımlara göre olumlu olması halinde kredi notu artarken olumsuz adımların atılması bir anlamda kredi notunun giderek düşmesine neden oluyor.
 
Bankalar kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin kendi isteklerine uygun olup olmadığını anlamak ve bu konuda bir karara varmak için kredi notlarını incelemeye alıyorlar. Düşük olması halinde bankalardan istedikleri hizmeti alamayan tüketiciler maddi anlamda zor anlar yaşayabiliyorlar.
 
Kredi notu değeri 0 ile 1900 arasında değişiklik göstermektedir. Özellikle kredi işlemlerinde olumlu yanıtlar almak için bu puanın mümkün oldukça yüksek tutulması gerekmektedir. Düşük olan puanlar neticesinde kişi banka ilişkilerinde sorunlar yaşayabiliyor.
 
Güncelleme Nasıl Oluyor?
 
Kredi notu yüksekse ya da düşükse hep aynı seviyelerde kalmıyor. Zaman zaman atılan çeşitli adımlar neticesinde yenileniyor. Bu yenileme işlemi kapatılan borçlara ya da açılan yeni borçlara göre şekilleniyor.
 
Kredi notu genellikle bankacılık işlemlerinin her ay yenilenmesi ve bir değerlendirmeden geçmesinin ardından aylık periyotlarla yenilenmeye başlıyor. Kredi notunu ay ay yükseltmek ya da düşürmek tamamen kişilerin iradesine bağlı bir şekilde gerçekleşiyor. Aylık olarak atılacak olumlu adımlar birkaç ay içerisinde kredi notunun ciddi anlamda artmasına zemin hazırlayabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol