kapat ikonu

Kredi notu arttırma teknikleri nelerdir?

Findeks kredi notu hem bankaları hem de müşterileri ilgilendiren önemli bir not sistemidir. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da kredi kartı başvurusu yaparken kredi notu dikkate alınır. İşte kredi notu hakkında merak edilen tüm detaylar…

  • Kredi
  • 25 Mart 2017 13:24

Kredi notu sorgulama ve öğrenme sistemini kullanarak kredi notunuzun hangi seviyede olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Müşteriler ihtiyaç kredisi veya kredi kartı başvurusu yaparken kredi notunu yüksek seviyede tutması gerekiyor. Aksi takdirde bu kişilerin kredi başvuruları olumsuz sonuçlanır.

kredi notu zor yükselen ancak kolay düşebilen bir sistem üzerine kurulmuştur. Bu nedenle bankalardan almış olduğunuz kredileri gününde ödemeye gayret edin.

Kredi notu seviyeleri hangi aşamadan oluşuyor?

Findeks kredi notu,0 ile 1900 rakamları arasında değişen rakamlardan oluşmaktadır. Kişinin kredi notu geçmiş dönemdeki ödemelere bağlı olarak değişiklik gösterir. Sürekli kendini güncelleyen bu sistem sayesinde vatandaşların kredi alıp almayacağına banka karar verir.

Kredi notu düşük olan kişiler kredi başvurusunda bulunduğu zaman bu talebi otomatik olarak banka tarafından reddedilir. Banka bu kişilerin kredi notunu yükseltmesi gerektiği söyler.

Kredi notu seviyesi 0-900 aralığında olan kişiler kolay kolay bankacılık faaliyetlerinden faydalanamaz. Bu kategoride yer alan kişiler kefil ya da ipotek karşılığında kredi alabilir.

Kredi notu 901-1200 aralığında olan kişilerin talep ettiği yüksek tutardaki kredi başvuruları banka tarafından geri çevrilir. Ancak düşük tutarlı krediler çoğu zaman onaylanmaktadır.

Kredi notu 1201-1500 seviyesinde olan kişiler bankalardan kolaylıkla kredi alabilir.

Kredi notu 1500 ve üzeri olan kişiler ise dilediği tutarda krediyi bankalardan temin edebilir. Banka bu kişilere düşük faiz oranı karşılığında kredi vermektedir. Ayrıca bu not aralığında kredi notuna sahip olan kişiler birden fazla kredili ürünlere başvuru yapabilir.

Kredi notu düşük olanlar 5 yıl kara listeye alınıyor

Bankalar kredi ve kredi kartı vereceği kişilerin kredi notunu dikkate almaktadır. Kredi notu zaman zaman düşüş gösterebiliyor. Yanibankaların kara listesine dahil olan kişiler minimum 5 yıl boyunca bankacılık faaliyetlerinden yararlanamıyor. Kara listeden çıkmak için öncelikle mevcut borcun tamamının kapatılması gerekiyor. Bu konuda uzman desteği almakta yarar var. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi notu çabuk düşebilen ancak zor yükselen bir sistemden oluşuyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol