kapat ikonu

Kredi Neden Onaylanmaz?

Bankalara yapılan kredi başvurusu bazen onaylanmayabilir. Bu durumda onaylanmamasının bazı sebepleri bulunmaktadır.

  • Kredi
  • 13 Kasım 2018 17:23
Bankalara yapılan kredi başvurusu bazen onaylanmayabilir. Bu durumda onaylanmamasının bazı sebepleri bulunmaktadır.
 
Bankalara kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilere çeşitli haklar sunulmaktadır. mesaj ile başvuru yapılabileceği gibi internet sitesi üzerinden de ya da direkt banka şubesine giderek başvuru yapılabilir. Kişinin isteğine bağlı olarak gerçekleşen sürecin ardından incelenmesi ve olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmesi için zamanın geçmesi gerekmektedir. Tüketicilerin yapmış oldukları başvuru sürecinde her zaman kredi başvurusu onaylanmayabilir. Bu durumda onaylanmamasının bazı sebepleri bulunur.
 
Tüketicinin kredi notunun reddedilmesinin en büyük sebebi kredi notunun düşük olmasıdır. Daha önce sicili bozulan ve bu sebeple kredi notu düşük olan kişilere bankanın güveni sarsıldığı için çoğu durumda sicil düzelene kadar krediyi erteleyebilir.
 
Kredi kartı bulunan ve kredi kartı borcunu geciktirmiş olan bir kişinin ödemelerine sadık olmadığı düşündüğü için banka tarafından kredi verilmemektedir. Özellikle kredi notunun sıfır olması halinde bankalar hızlı bir şekilde olumsuz yanıt verilecektir.
 
Banka kredisi almış olan bir kişiye kefil olunduğu ve borçlunun borcunu ödeyememesi halinde bankalar kişinin önünün kapatıldığını düşündüğü için kredi verilmeyecektir. Kredi isteyen kişinin aylık gelirine de bakılmaktadır. Geliri düşük ve kredi taksitlerini ödeyemeyecek durumda olan kişilerin ödemeleri zamanında yapamayacağı düşünüldüğü için istenilen kredileri almakta zorlanabilirler. Daha önce icralık olmuş olan kişilerin bankaların gözünde olumsuz imajı olduğu için kredi almaları zorlaşabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol