kapat ikonu

Kredi kartlarının asgari ödeme tutarı ne kadar oldu? Ne kadar artırıldı?

Kredi kartı asgari tutar ödemelerinde değişikliğe gidildi. Buna göre, dönem borçlarının yüzde 30'unu, yıllık borçların da yüzde 40'ını ödemek gerekecek. İşte yeni düzenlemenin detayları...

  • Kredi
  • 14 Haziran 2019 10:35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile kredi kartı asgari tutar ödemelerinde değişiklik yapıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kapsamda yapılan yeni düzenlemeye göre; önceden kart limitine göre belirlenen asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olarak belirlendi. Bir yıllık borcu olan kartlar için asgari ödeme tutarı yüzde 40 olarak belirlendi.

Dönem borcunun yüzde 30’u ödenecek

Banka Kartları ve ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesinin e ve h bendinde yapılan değişiklikler şu şekilde:

"e) Ödenmesi gereken asgari tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağı."

"h) Ödenmesi gereken asgari tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceğine,"

Daha önce nasıl bir ödeme sistemi vardı?

Önceki düzenlemede kredi kartı limiti 15 bin Türk Lirasına kadar olan kredi kartlarında dönem borcunun en az yüzde 30'u, 15 ila 20 bin lira arası limitli kredi kartlarının dönem borcunun en az yüzde 35'i, 20 bin lira ve üzeri limitli kredi kartlarının dönem borcunun ise en 40'ının ödenmesi gerekiyordu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol