kapat ikonu

Kredi kartından nakit çekimine 'esneklik'

BDDK geçen hafta yaptığı kredi karşılıklarıyla ilgili düzenlemenin ardından şimdi de kredi kartlarıyla nakit para çekimlerine yeni bir düzen getirmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili kaynaklar nakit avanslarda ‘gevşeme’ meydana getirilebileceğini ifade

  • Kredi
  • 24 Şubat 2016 11:38
Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu kredi kartlarıyla nakit para çekilmesiyle ilgili yeni bir düzenleme yapacak. Henüz konuyla ilgili Türkiye Bankalar Birliği’nin bile bir açıklama yapmamış olmamasına rağmen düzenlemede esneklik meydana getirileceği bankacılık kaynakları arasında konuşuluyor.
 
BDDK kredi karşılıkları ile ilgili yaptığı düzenlemenin hemen ardından şimdi de kredi kartlarından nakit avans çekimiyle ilgili bir düzenleme gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
 
Konuyla ilgili görüş bildiren Bankacılık kaynakları nakit avans çekiminde, faiz uygulaması yanında tahsil edilen bedellerin ortadan kaldırılması yönünde bir düzenleme yapılabileceğini ifade etti.
 
TBB konuyla ilgili sessiz
Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin ise henüz BDDK'nın bu düzenlemesi ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.
 
BDDK, geçen hafta bir düzenlemeye daha imza atmıştı. Kredi karşılıklarıyla ilgili bir düzenleme yapan BDDK, bu haftada kredi kartı kullanımlarına yönelik bir düzenleme yapacak. Tahminlere göre nakit avans çekimlerinde ‘gevşeme’ medyana getirilecek.
 
BDDK, Cuma akşamı yaptığı bir değişiklikle 2017 den geçerli olmak üzere bankaların standart nitelikteki krediler için ayırdığı genel karşılık oranlarını yüzde 1’e yaklaşık takip bünyesindeki krediler için yüzde 2 şeklinde bildirmişti.
 
Bu oranlar hala daha tüketici krediler ve kredi kartlar için yüzde 4 ve bu bünyedeki 2. gruptaki krediler için yüzde 8 şeklinde uygulanmaya devam ediyor.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol