kapat ikonu

Kredi kartından alınan komisyona sınırlama getirildi!

Merkez Bankası, bankalara üye iş yerlerinin yapacağı alışverişlerde kredi kartı komisyon oranını 1.6 ile sınırlandırdı.

  • Kredi
  • 16 Ekim 2019 11:51
  • Son Güncelleme: 16 Ekim 2019 11:54

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik kapsamında, kredi faiz oranları ile sağlanacak diğer menfaatler bölümünde yer alan maddelerde düzenleme yapılarak, üye iş yeri komisyon oranlarına üst sınır getirildi.

Bu kapsamda bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile üye iş yeri komisyonu hariç faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenecek.

"Komisyon oranı yüzde 1,60'ı geçemez"

Daha önce bankalar tarafından herhangi bir üst sınır olmadan serbestçe belirlenen üye iş yeri komisyon oranlarına ilişkin tebliğe yeni bir madde de eklendi. Söz konusu madde tebliğde şu şekilde yer aldı:

"Mal ve hizmet alımlarında, işlem tutarlarının üye iş yerlerinin serbest kullanımlarına ertesi gün aktarılması halinde, her ne ad altında olursa olsun, üye iş yerine uygulanacak komisyon oranı yüzde 1,60'ı geçemez.

Taksitli mal ve hizmet alımlarında söz konusu azami oran her bir ilave taksit için azami 0,89 puan artırılarak uygulanır. İşlem tutarının üye iş yerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılmaması halinde, söz konusu azami komisyon oranları, aylık yüzde 1,60'lık oran ve işlem tarihinin ertesi günü ile işlem tutarının üye iş yerinin serbest kullanımına geçmesi arasında kalan gün sayısı dikkate alınarak düşürülür."Kredi notu nedir, nasıl yükseltilir?Kredi notu nedir, nasıl yükseltilir?

Tebliğ, 1 Kasım 2019'da yürürlüğe girecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol