kapat ikonu

Kredi kartı nasıl doğru kullanılır?

Günümüzde milyonlarca insan kredi kartı ile yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Fakat yaşamımızı devam ettirmek için gerekli olan ihtiyaçlarımız her geçen gün artıyor. Peki kredi kartının doğru kullanımı nasıl olmalı? İşte kredi kartını doğru kullanma

  • Kredi
  • 02 Mart 2017 14:10
  • Son Güncelleme: 02 Mart 2017 15:25

Nakit sıkıntısı çekenler hayatını sürdürmek için bankalara ve kredi kartlarına muhtaç kalabiliyor. Geçen yılın son verilerini dikkate aldığımızda kredi kartı kullanan kişi sayısı 58 milyonu geçmiş durumda. Akaryakıt ihtiyacı, giyim ve gıda ihtiyacı, çocuk masrafları gibi alışverişlerde kredi kartına başvurulur. Buradan da anlaşılacağı üzere kredi kartı hayatımızın her noktasına nüfuz ediyor.

Milyonlarca kişi kredi kartı kullanmaya başladıktan sonra borç bataklığına doğru sürüklenir. Bu nedenle daha rahat bir yaşam sürmek için doğru kredi kartı kullanma yöntemlerini bilmek zorundayız.

Kredi kartı kullanımında ne gibi yanlışlıklar yapılıyor?

Kredi kartı borçlarının her geçen gün yükselmesinde bilinçsizce yapılan harcamalar dikkat çekiyor. Kredi kartı canımız her istediğinde harcama yapılacak bir araç değildir. İnsanlar aylık gelirini bir kenara bırakarak gereğinden fazla alışveriş yapabiliyor. Bu doğrultuda kredi kartı limitini kendi bütçemize göre belirlemeliyiz.

Plansız harcamalar ve kişisel harcamalar bilinçsiz kredi kartı kullanımına neden oluyor. Peki doğru kredi kartı kullanma metotları nelerdir? Gelin bunlara birlikte göz atalım.

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bilinçsiz kullanılan kredi kartlarının bizi borç bataklığına sürüklediğini unutmayalım. Aylık kazancı asgari ücret olan bir kişini kredi kartı limiti 5 bin lira olabiliyor. Pek çok insan kart limitinin büyük bir kısmını kullanır ve her ay sadece asgari tutarını öder. Burada yapılması gereken ilk şey kredi kartı limitimizi kontrol altına almaktır.

Aylık maaşınızdan ne kadarını kredi kartına yatırabilirsiniz, bu tutarı belirleyerek harcama yapın. Mümkün olduğunca nakit para kullanmaya çalışın. Giyim ve gıda gibi harcamalarda kredi kartı ile taksitlendirme yöntemini seçin. Buna ilaveten tek bir kredi kartı kullanmaya gayret edin. Bunların dışında özelliği olmayan kredi kartlarını tercih etmeyin. Yani bonus ve kampanya sunan kredi kartları daha çok işinize yarayacaktır.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol