kapat ikonu

Kredi kartı kullanlara kötü haber! Online alışveriş dönemi kapanıyor

Ülke genelinde yaklaşık 176 milyon kredi kartı ve banka kartı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararıyla online alışverişe kapatılıyor. Online alışveriş yapmak isteyen kişilerin bankalarıyla irtibata geçmesi gerekiyor.

  • Gündem
  • 15 Mart 2017 11:57
  • Son Güncelleme: 15 Mart 2017 15:18

BDDK’nın dün aldığı karar doğrultusunda artık bankalar kredi kartlarını internet alışverişine kapalı olarak gönderecek. Yani kredi kartı kullanarak online harcama dönemi 17 Ağustos 2017’de sona erecek. İnternetten alışveriş yapmaya devam etmek isteyen kişilerin bankadan onay alması gerekecek

Dün milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Bundan böyle bankalar kredi kartlarını internet alışveriş özelliği kapalı bir şekilde gönderecek.

Online alışverişte rekor ödeme

Kullanıcılar ise kredi kartı aracılığıyla online alışveriş yapmak istiyorsa banka müşteri temsilcileri ile görüşüp gerekli onayları aldıktan sonra harcama yapabilecek. Halihazırda kredi kartı kullanan müşterilerin ise bu tarihe kadar onay vermesi gerekiyor. Aksi takdirde bu kişiler de 17 Ağustos tarihinden itibaren online alışveriş işlemini gerçekleştiremeyecek. Onaylama işlemi hem telefon mesajı hem de yazılı olarak yapılabilir.

Açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde yaklaşık 176 milyon kredi kartı ve banka kartı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl internet aracılığıyla yapılan alışverişlerin toplam tutarı ise 68 milyar lira. Buna ilaveten online alışveriş, kullanıcı bilgilerimizi internet ortamında paylaşmamız nedeniyle dolandırıcılık olayına davetiye çıkarıyor.

Yazılı veya sözlü beyanda bulunulacak

Alınan karar doğrultusunda, artık bankalar kredi kartlarını internet özelliği kapalı olarak gönderecek. Müşteriler, online alışveriş özelliğini açtırmak için yazılı ya da sözlü olarak beyanda bulunabilecek. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra kredi kartı online alışveriş özelliği aktif hale getirilecek.

Bankalar zaman kaybetmeden müşterilerine bu konuya ilişkin bilgi vermeye başladı. İnternet alışveriş onayının e-posta veya sms gibi yöntemleri kullanarak yapılamayacağını ancak sesli onay ve yazılı şartla yapılabileceğini belirtiyor.

Bir yandan sürekli artan kredi kartı harcamalarının önüne geçmek diğer yandan dolandırıcılara taviz vermemek amacıyla böyle bir uygulama başlatıldı. İnternet alışverişine devam etmek isteyen kullanıcıların 17 Ağustos 2017 tarihine kadar müşterisi olduğu bankanın şubesini ziyaret ederek bildirimde bulunması gerekiyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol