kapat ikonu

Kredi kartı gecikme faizleri düşürülür mü?

TESK Genel Başkanı Palandöken, BDDK'nın kredi kartlarındaki taksit sayılarını artırmasının güzel bir gelişme olduğunu ama yeterli olmadığını belirterek, "gecikme faizleri de düşürülmeli" dedi. Peki faizler düşürecek mi?

  • Kredi
  • 17 Haziran 2019 12:58

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken; BDDK’nın kredi kartlarına yönelik düzenlemesi hakkında, taksit sayısının artırılmasının olumlu bir gelişme olduğunu fakat yeterli olmadığını, bunun yanında gecikme faizlerinin de düşürülmesi gerektiğini söyledi.

“Gecikme faizleri de düşürülmeli”

BDDK’nın kredi kartlarına yönelik yaptığı düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Palandöken, "Taksit sayısının artırılması olumlu ama yeterli değil. Kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yanında, gecikme faizleri de düşürülmeli" dedi.

“Olumlu ama yeterli değil”

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Palandöken, BDDK'nın mobilyadan beyaz eşyaya, elektronik eşyadan hava yolları ve konaklama harcamalarına kadar birçok alanda kredi kartı taksit sayısını artırdığını anımsattı.

Kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yanında, gecikme faizlerinin de düşürülmesi gerektiğine dikkati çeken Palandöken, "Taksit sayısının artırılması olumlu ama yeterli değil. Kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşenlerin sayısı ilk 3 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 253 bin 85 kişi oldu. Gecikme faizlerinin düşürülmesi borçların ödenmesinde kolaylık sağlayacaktır. Bankalar elini taşın altına koymalı ve bu oranı yüzde 2,65'ten aşağı çekmeli." ifadelerini kullandı.

“BDDK bu kapsamda çok önemli bir adım attı”

Palandöken, Türkiye Bankalar Birliğinin ilk çeyrek verilerine göre kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibi devam eden 2,4 milyon kişi olduğuna işaret ederek, BDDK'nın bu kapsamda çok önemli bir adım attığını kaydetti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol