kapat ikonu

Kredi kartı düzenlemesi ile erken rezervasyon hareketlenecek

BDDK'nin, yurt içinde hava yolları, seyahat ve konaklama harcamalarında taksit sınırını 9 aya çıkaracağı haberi, turizm sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.

  • Sektörel
  • 24 Kasım 2018 13:16
  • Son Güncelleme: 24 Kasım 2018 14:11
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bazı alanlarda taksit sınırını artırmasına ilişkin görüşlerini bildiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, vatandaşların yararına olmasının beklendiği bu düzenlemenin turizm sektörünü de olumlu yönde etkileyeceğini savunarak, bu düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte erken rezervasyonu da hareketleneceğini öne sürdü.
 
BDDK TAKSİT SAYISINI 6’DAN 9’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYOR
 
BDDK, yurt içinde hava yolları, seyahat ve konaklama harcamalarında taksit sınırını 6'dan 9 aya çıkarmayı planlıyor. Dün yapılan bu açıklama da turizm sektörü tarafından olumlu karşılandı.
 
TATİL BİR İHTİYAÇ
 
Sektörün talebi doğrultusunda BDDK'nin çalışmasının olduğunu belirten TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, tatilin bir ihtiyaç olduğunu, özellikle erken rezervasyon döneminde 6 aylık taksit süresinin çok kısa olduğunu ileri sürdü.
 
6 TAKSİTLE ERKEN REZERVASYON ANLAMINI YİTİRİYORDU
 
Bağlıkaya, erken rezervasyonun kasım ayında başladığını, ödemelerin de 6 taksit olduğunda vatandaşların tatili peşin ödemiş gibi olduğunu ve böylelikle erken rezervasyonun anlamını yitirdiğini dile getirerek, seyahat ve konaklama harcamalarında taksit miktarının artırılmasının gerektiğini vurguladı. 9 taksitin sektör açısından çok makul olduğunu ifade eden Bağlıkaya, sektör olarak bu kararı desteklediklerine dikkati çekerek, bu şekilde kararın çıkmasını temenni etti.
 
İNSANLARIN BÜTÇESİ İÇİN OLUMLU BİR KARAR
 
2019 sezonunda yerli piyasada fiyat artışlarının beklendiğini anlatan Bağlıkaya, bunun karşılanabilmesi adına da taksit sayısının artırılmasında fayda olduğunun altını çizerek, insanların bütçesi için de olumlu bir karar olduğunu aktardı. Bağlıkaya, vatandaşın yararına olması beklenen bu düzenlemenin sektör için de iyi olacağını yineleyerek, bu düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte erken rezervasyonun da hareketleneceğini açıkladı.
 
BDDK’DEN KREDİ KARTI TAKSİTLERİ DÜZENLEMESİ
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yurt içinde hava yolları, seyahat ve konaklama harcamalarında taksit sınırını 6 aydan 9 aya çıkarılmasının planlandığını dün yaptığı açıklamasında duyurmuştu.
 
KARAR İNTERNET SİTESİNDEN YAYINLANMIŞTI
 
‘’Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı’’ dün akşam saatlerinden itibaren BDDK’nin resmî internet sitesinden yayınlanmıştı. Söz konusu düzenleme ile birlikte Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26'ncı maddesinin yedinci fıkrasının ikinci cümlesinin güncellendiği bildirilmişti.
 
Elektronik eşya alımlarında kredi kartı ile taksit sınırı 3 ay olarak korunurken, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, taşımacılık ile ilgili harcamalarda, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksit sınırında 6 ay olarak devam edilmesinin öngörüldüğü kaydedildi.
 
Hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda taksit sınırının 6 aydan 9 aya çıkarılmasının planlandığı yine bu açıklama ile kamuoyuyla paylaşıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol