kapat ikonu

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Konusunda Dikkat!

Son yıllarda kredi kartı kullanımının artması ve dolandırıcılık olaylarının artması çerçevesinde TESK tarafından kullanım konusunda uyarılar yapıldı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken kredi kartı kullanan binlerce kişiye çeşitli uyarılar yaptı. Son yıllarda kredi kartı kullanan kişilerin dolandırıcılık olaylarına karıştıkları ve büyük mağduriyet yaşadıkları tespit edildi. Banka ve kredi kartları hakkında pek çok dolandırıcılık olaylarının ortaya çıkması yaşanan mağduriyetleri de bir kez daha gündeme getirdi. Bu konuda vatandaşlara önemli uyarılar yapıldı.
 
Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamalarda Şubat ayı verileri incelemeye alındı. Bu inceleme çerçevesinde Şubat ayının günlük kartlı temassız ödeme miktarının 1 milyon olduğu tespit edildi. Ödemelerin genellikle en çok market ve gıda alışverişi üzerine gerçekleştirildiği öğrenildi. Bu ödeme şeklinin pratik olması sebebiyle gerçekleştirildiği düşünülüyor. Yanında nakit taşımak istemeyen pek çok kişinin kredi kartı ya da banka kartı kullandıkları öğrenildi.
 
Dolandırıcılık Olayları Arttı
 
Ancak son yıllarda yaşanan dolandırıcılık olaylarının artması pek çok kişinin yaşadığı mağduriyetleri de artırmış oldu. Dolandırıcıların genellikle farklı yöntemler belirledikleri öğrenildi. e posta, telefon gibi yöntemlerle son derece profesyonel olan sistemler hazırladıkları ve kendilerini resmi kurumun temsilcisi olarak tanıttıkları ve kişileri kandırdıkları öğrenildi. Telefonda ya da internet üzerinden istenen kimlik ve kart şifresi bilgilerinin istenmesinden sonra kartı kopyaladıkları ve çeşitli işlemlerde kullandıkları öğrenildi.
 
ATM'lerde de kart kopyalama işlemlerinin gerçekleştirildiği bazı sistemlerin kullanıldığı öğrenildi. Bunun üzerine vatandaşlara kredi kartını daha bilinçli kullanmaları gerektiği konusunda uyarılar yapıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol