kapat ikonu

Kredi kartı borcundan kurtulmanın yolları

Kamuoyunda açıklanan son verilere Türkiye’de 1 milyon 117 bin kişi kredi kartı borcu bataklığında. Bu bataklıktan kurtulmaya çabalayan vatandaşlar yeni borçlar edinerek ya da yeni kredi kartları alarak iyice çıkmaza düşüyorlar. Peki, kararlı bir şekilde

  • Gündem
  • 09 Aralık 2016 17:34
  • Son Güncelleme: 16 Şubat 2017 17:33
Kredi kartı nakit para kullanımına göre müşterisine daha cazip ve kolay göründüğü için daha çok harcamaya neden olmaktadır. Bu sebeple hızlı biriken kredi kartı borçları gelirimizin sütüne çıkarak bizi borç batağına sürükleyebilir.

 

‘Nakit param olsa da alır mıydım?’ sorusu

 
O yüzden kredi kartlarımızı kullanırken şu anda cebimde nakit param olsaydı bunu alır mıydım? Şeklinde sorular sorarak devreye sokmalıyız. Aksi takdirde kredi kartı harcamaları nedeniyle borç bataklığına düşenlerden birisi olmamız çok basit.
 

Yapılandırma yerine kredi çekmek daha mantıklı olabiliyor

 
Bazı uzmanlar kredi kartı borçlarından kurtulmak için yapılandırmaya gidilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak yapılandırma sürecinde müşterisi olduğunuz bankanıza güvenmeniz ve size zorluk çıkarmayacağınıza emin olmanız gerekiyor. Bazı uzmanlar da bu süreçte borçların yapılandırılmasından ziyade kredi çekilerek ödenmesinin daha mantıklı olacağını öne sürüyor.

 

Başka bir bankadan kredi almalısınız

 
Ancak borç ödemek için kredi alacağınız banka kredi kartı borcunuz olan banka olmamalı. Bu süreçte krediyi kullanacağınız yer için acil kredi ihtiyacınız olduğunu bilen bankalar bu durumu fırsat bilerek yüksek oranlarda kredi faizi uygulamaya kalkışıyor. Başka bir bankaya başvuruda bulunmanız için de kredi notunuzun yüksek olması gerektiğini ve geçmişte aldığınız nakit kredilerinizin taksitlerini zamanında ödemiş olmanız gerektiğini de unutmamanız gerekiyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol