kapat ikonu

Kredi kartı borçlarına 60 ay vade imkânı

Kredi kartı borçlarının ödenmesi için kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının 60 ay olarak uygulanabileceği duyuruldu.

  • Kredi
  • 25 Ocak 2019 18:45
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankaların kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte bazı düzenlemelere gidildiği bildirildi. BDDK'nin, "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik"i Resmî Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu yönetmeliğin amaç ve kapsam ile tanımlar kısmında değişiklik ve eklemeler yapıldığı görülürken, aynı yönetmeliğin ikinci bölümü, üçüncü bölümü ve beşinci maddesinin başlığında değişikliğe gidilerek bazı fıkraların eklendiği belirtildi.
 
KONUT VE TAŞIT KREDİLERİNDE TEMİNAT ORANLARINA İLİŞKİN DÜZENLEME
 
Yönetmeliğin konut ve taşıt kredilerinde teminat oranlarına ilişkin hükümlerinde de değişiklik yapıldığı bilgisi paylaşılırken, buna göre tüketicilere, konut edinmeleri için kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 80'i aşamayacağı, bu seviyenin, Enerji Kimlik Belgesi bulunan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90'ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85'i aşamayacağı vurguladı.
 
İKİNCİ EL BİNEK ARAÇLARDA TAŞIT DEĞERİNİN TESPİTİNDE KARGO DEĞERİ ESAS ALINACAK
 
Tüketicilere, binek araç edinimi için kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde ya da gerçekleşecek finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 120 bin Türk lirası ve altında olanlar için yüzde 75'i aşamayacağı aktarılırken, bu oranın, nihai fatura değeri 120 bin Türk lirasını aşan binek araçlarda, bedelin 120 bin Türk lirasına kadar olan kısmı için yüzde 75, 120 bin Türk lirasının üstünde olan kısım için ise yüzde 50 olarak uygulanacağı aktarıldı. İkinci el binek araçlarda ise taşıt değerinin tespitinde kasko değerinin esas alınacağı kaydedildi. İlgili yönetmeliğin "kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler" maddesinde de değişikliğe gidilirken, buna göre sermayesinin çoğunluğu adım adım ya da beraber Hazine'ye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ'ye ve merkezi yönetim kapsamındaki diğer kamu idarelerine ait bankalara kullandırılan kredilerin, bankacılık kanun ile tespit edilen "kredi sınırları"na dâhil olamayacağı açıklandı.
 
KREDİ KARTI BORÇLARININ ÖDENMESİ İÇİN KULLANDIRILAN KREDİDE VADE 60 AY
 
Bankacılık kanununda bulunan "kredi sınırlamalarına dâhil olmayan işlemler" başlıklı 55. madde uyarınca, bankaların risk grubuna kullandırılan kredilerin hesabında, yönetmeliğin 19. maddesinde yer alan finansman ortaklıklarının dikkate alınmayacağı aktarıldı. Kredi kartı borçlarının ödenmesi için kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırı 60 ay olarak uygulanacakken, kredi kartı borcunun başka bir bankada bulunması durumunda kredinin, borcun ödenmesini teminen ilgili bankaya ödeme yapılması suretiyle kullandırılacağı duyuruldu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol