kapat ikonu

Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

Kredi kartı, bazı finans kuruluşları ve bankaların müşterilerine alışveriş kolaylığı sağlamaları verdiği bir ödeme aracıdır. Türkiye’deki kredi kartı faaliyetleri ise BDDK tarafından denetlenmektedir.

  • Kredi
  • 27 Ocak 2017 18:42

Kredi kartı başvurusu bireysel olarak bankaya gidip yapılmaktadır. Ancak teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte oturduğunuz yerden başvuru yapmak oldukça kolay. Her bankanın mobil uygulamaları ve kendi internet sitesi olduğu için bu işlemler çok daha hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Kredi kartı başvurusu yaparken gerekli olan belgeler

- Kredi kartı başvuru formu,

- Nüfus cüzdanı fotokopisi,

- Serbest meslek çalışanları gelir vergisi fotokopisi,

- Ücretli çalışanlar aylık maaş bordrosu,

- Emekli olanlar ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen kimlik kartı fotokopisini ilgili kuruma teslim etmek durumunda.

- Düzenli geliri olmayan kişiler ise kefil veya gayrimenkul karşılığında kredi kartı alabilir.

Yukarıda belirtilen şartlar bankadan bankaya farklılık gösterebilir. İnternet bankacılığını kullanarak Kredi Kartı Başvurusu yapan kişilerin belli bir onay süresinden geçmesi gerekiyor. Bu tür başvurular için genel olarak ad soyad, T.C kimlik no, telefon numarası ve mail adresi istenebilir.

Kredi kartı başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bankanın anlaşmalı olduğu kurumlar, yıllık kart aidatı, sunmuş olduğu taksit sayıları, nakit para çekme gibi özellikler kredi kartlarının en büyük avantajları arasında yer alıyor. Dolayısıyla kredi kartı başvurusu yapmadan önce bankanın bu tür ayrıcalıklar sunup sunmadığına dikkat edin. İnternet üzerinden yapılan kredi kartı başvurularının cevabını yine internetten öğrenme şansına sahipsiniz.

Peki neden kredi kartına ihtiyaç duyuyoruz?

Peki neden kredi kartı kullanmak durumunda kalıyoruz öncelikle bu sorunun ayrıntılarını sizinle paylaşalım. İstihdam alanı yaratır, hayatımıza büyük kolaylık sağlar, önce harcayıp sonra ödeme imkanı sunar. Nakit paramız olmadığı zaman çareyi kredi kartı kullanmakta ararız. Bu nedenle kredi kartı kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Kredi kartı kullanımının yararı kadar zararı da bulunmaktadır. Düzensiz yapılan harcamalar, gününde ödenmeyen borçlar insanları zor durumda bırakabilir. Kısacası kredi kartı kullanırken aylık gelir düzeyine göre harcama yapmakta yarar var.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol