kapat ikonu

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi kartı başvurusu yapmak bazı durumlarda kredi notunu olumsuz etkileyeceği için başvuruların doğru şekilde ve zamanda yapılması öneriliyor.

  • Kredi
  • 08 Mayıs 2019 21:07
Kredi sistemi son derece geniş bir durumdur. İster bireysel ister ticari anlamda olsun yapılacak herhangi bir başvuru kredi sürecini olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyebilir. Kredi kartı başvurusu yapacak olan pek çok kişinin kafasında çeşitli soru işaretleri bulunuyor. Bu durumlar içerisinde bankacılık sektörü içerisinde yer alan tüm adımlar kredi sektörünü etkilemektedir.
 
Bankacılık sektöründe ödemelerin garanti altına alınması için yapılan tüm işlemler sistem tarafından kayıt altına alınmaktadır. Geri ödemelerin durumu, kredi kartı için gerçekleştirilen ödemeler ve daha pek çok durum kredi puanını oluşturmaktadır. Bu durumda kredi kartı almadan kişilerin iki defa düşünmeleri gerekmektedir.
 
Kredi Kartı Ödemeleri Kredi Notunu Etkiliyor
 
Kredi ve kredi kartı başvuruları başlangıç aşamasında kredi notunu biraz olsun düşürebilmektedir. Bu durum ciddi bir puan düşüşü olarak düşünülmemelidir. Zaman içerisinde kredi notunu tekrar yükseltmek sizin elinizde. Bunun için öncelikli olarak kredi kartı ödemelerini zamanında yapmak son derece önemlidir. Ancak zamanı geldiği halde ödenmeyen, asgari ödeme tutarı yatırılmamış olan krediler bir süre sonra kredi notunun düşmesine ve sürecin olumsuz anlamda etkilenmesine neden olmaktadır.
 
Yeni başvurulan bir kredi kartı ise kişinin kredi notunu ufak bir çapta yani yüzde 10 oranında etkilemektedir. Yeni alınan bir kredi ise kredi notunu yüzde 30 oranında düşürmektedir. Kredi notunun gösterilebilmesi için kişinin finansal hareketliliğinin yoğun olması son derece önemlidir.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol