kapat ikonu

Kredi isteyene müjde! KOBİ’lere özel 50 bin TL

Nakit sıkıntısı yaşayan pek çok işletme uzun süredir hayalini kurduğu KOBİ kredisini en geç önümüzdeki hafta alabilecek. Peki kimler KOBİ kredisi alabilir? İşte ayrıntılar…

  • Kredi
  • 24 Şubat 2017 12:01

Öncelikle KOBİ olmak üzere nakit sıkıntısı yaşayan binlerce işletmenin merakla beklediği kredi desteğinde sona yaklaşıldı. Hazine destekli Garanti Fonu adı altında oluşturulacak olan 250 milyar liralık kredi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Çok sayıda işletmenin sıkıntılarına çözüm olacak yeni kredi yasası tamamlanırken, Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor. Yasa, en geç önümüzdeki hafta uygulamaya konulacak.

Hem küresel piyasada hem de ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar binlerce işletmenin nakit ihtiyacını ortaya çıkarmıştı. Firmaların ayakta kalabilmesi ve batmaması için işletmelerin tamamına kredi desteği sağlanacak. Şartları yerine getiren tüm işletmeler önümüzdeki haftadan itibaren kredi desteği alabilecek.

KOBİ’lere özel 10.3 milyar TL kredi desteği

İşleri kötü giden ve yapısı bozulan tüm firmalara finansal destek sağlamak için harekete geçen hükümet, birbiri ardına ekonomik paket açıklamayı sürdürüyor. En son düzenleme ile birlikte 50 bin TL faizsiz kredi 15 bin KOBİ’ye verilmişti. Şimdi ise en az 330 bin KOBİ’ye 50 bin TL faizsiz destek verilmesi planlanıyor. Tüm şartları yerine getiren ve ihtiyacı olan tüm KOBİ’ler bu finansal destekten faydalanabilecek. Bu uygulama için yaklaşık 10.3 milyar liralık bütçe ayrılacak. İlk etapta en küçük ve en çok ihtiyacı olan KOBİ’lere destek verilecek.

Sanayi ve ticaret odaları harekete geçti

Küçük ve Orta ölçekli işletmelerin ihtiyacı olan krediye ulaşabilmesi için sanayi ve ticaret odaları ücretsiz danışmanlık hizmet vermeye başladı. 50 bin TL değerindeki faizsiz krediye ulaşma noktasında sıkıntı yaşayan işletmeler bağlı bulundukları meslek odalarından bilgi alabilecek.

Mevcut işyerini genişletmek veya yeni bir iş yeri kurmak isteyen herkes bu kredi desteğinden faydalanabilir. Devletin bütçesine zarar vermeden hazırlanan bu kredi paketi, milyonlarca kişinin rahat bir nefes almasını sağlayacak. Maddi sıkıntılar nedeniyle kepenk kapatma noktasına gelen küçük ve orta ölçekli işletmelere, gerekli şartları sağlaması halinde 50 bin TL faizsiz kredi desteği verilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol