kapat ikonu

Kredi İle Alınan Arabanın Satışı Nasıl Yapılır?

Kredi ile alınan arabaların belirli sebeplerden geri satılması mümkündür ancak borç devam ederken bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Kredi
  • 02 Kasım 2018 11:45
Kredi ile alınan arabaların belirli sebeplerden geri satılması mümkündür ancak borç devam ederken bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
Bankalar tarafından verilen araç kredileri ile birlikte araç satın almak mümkündür. Kredi ile satın alınan arabaların satışı konusunda bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu konuda yetkililer tarafından kişilere iki farklı seçenek sunuluyor. Kredi ödemeleri hala devam ederken aracın satışını isteyen bir kişinin iki farklı seçeneği değerlendirmesi gerekmektedir.
 
Banka Aracı İpotek Altına Alabilir
 
Bir aracı taşıt kredisi ile satın aldığınız zaman borcun bitimine kadar araç banka tarafından ipotekli durumda kalıyor. Bankanın ipoteği kaldırması halinde satış gerçekleştirilebiliyor. Kredisi devam eden bir aracı satmak sanıldığı kadar kolay değildir. İpoteğin kaldırılması için banka borcunun tamamının ödenmesi gerekiyor. Ardından istenildiği gibi aracın satışı yapılabilir. Kredinin kalan kısmını ödeyecek durumda olan kişilerin ilk seçeneği ipoteği kaldırmak olmalıdır.
 
İkinci bir seçenek ise aracın alıcısı ile satıcısı arasında bir anlaşmanın yapılmasıdır. Aracın kalan borcunun karşılıklı güven esasına dayalı olarak alıcı tarafından üstlenilmesi gerekmektedir. Ancak bu seçeneğin son derece riskli olabileceği ifade ediliyor. Uzmanlar tarafından da bu seçenek çok tercih edilmiyor. Bu süreç herhangi bir yazılı anlaşma içermediği için sözlü anlaşmaya dayanmaktadır.
 
Yazılı bir anlaşma yapmak istendiği zaman kalan borcun alacak kişinin üzerinde banka kanalı ile devredilmesi gerekmektedir. Bu sayede kalan borç aylık taksitlerle yeni alıcı tarafından ödenecektir. Sözleşme ile yapıldığı zaman herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol