kapat ikonu

Kredi İle Alınan Araba Nasıl Satılır?

Günümüzde kredi ile alınan araçların borç bitmeden satılması halinde nasıl bir yol izleneceği merak ediliyor. Detaylar yazımızda..

  • Kredi
  • 25 Mayıs 2019 22:11
Günümüzde gerek ikinci el gerekse sıfır araba almak için yeterli miktarda nakit parası olmayan kişiler genellikle kredi çekme yoluna gidiyorlar. Bankaların dönem dönem araç kredileri için uygulamış oldukları politikalar değişiklik gösteriyor. Bu anlamda faiz oranları da artıp azalabiliyor. Öncelikle araç için kredi alan kişilerin henüz borç bitmeden çeşitli sebeplere bağlı olarak araçlarını satmak istemeleri halinde nasıl bir yol izleyecekleri kafaları karıştırmaya devam ediyor.
 
Aracı Nasıl Satabilirim?
 
Araç kredisi alındığı zaman bankalar kendilerini ve dolayısıyla alacakları ödemeyi garanti altına almak için araca ipotek koyuyor. Aracın borcu bitmeden araç tam anlamıyla kişiye devredilmiyor. Ancak borcun bitmesi ile birlikte araç tamamen kişinin oluyor ve sonrasında istediği şekilde satış işlemlerini gerçekleştirebilir. Ancak borcun tamamını ödeyip kapatmadığı sürece satış işlemlerini gerçekleştirmek pek mümkün olmamaktadır.
 
Ancak aracın satışını gerçekleştirmek zorunda olan kişiler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Araç kredisini noter huzurunda bankanın onayı ile birlikte aracı alan kişinin üzerine devretmesi araç satışının sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından son derece etkilidir.
 
Çok önerilmeyen ve riskli bir durum olarak değerlendirilen güven esasına dayalı sistemde de aracının satışının gerçekleşmesi ve borçların aracı alan kişi tarafından ödenmesi olarak ifade edilebilir. Ancak böyle bir satış tekniği riskli olduğu için genellikle yakın ve birbirini tanıyan kişiler arasında değerlendirilebilir. aksi takdirde kişinin bir hak iddia etmesi yasal olarak söz konusu değildir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol