kapat ikonu

Kredi Garanti Fonu Nedir?

Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından kurulan Kredi Garanti Fonu işletmelerin kredi ihtiyaçları için oluşturulan bir kaynak olarak ifade edilebilir.

  • Kredi
  • 09 Nisan 2019 19:06
Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından Kredi Garanti Fonu üzerindeki sorumlulukların giderek arttığı ifade edilmektedir. Özellikle 8 Aralık tarihinden sonra hükümet tarafından alınan birtakım kararlar çerçevesinde bu sorumlulukların giderek arttığı ifade edilmektedir. KOBİ'lere verilen 1 yılı geri ödemesiz olmak üzere 50 bin liralık kredi fonu üzerindeki kaynağın Kredi Garanti Fonu olmasına karar verildi. Şimdiye kadar Kredi Garanti Fonu hakkında çok şey duymadığımız için hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz.
 
Bankalar tüketicilerin kredi ihtiyaçlarını karşıladıkları zaman bazı tüketicileri riskli, bazı tüketicileri ise daha az riskli ve bazı tüketicileri ise güvenilir bulmaktadırlar. Bu ayrımın yapılmasının asıl sebebi ise kredi ödemelerinin sorunsuz bir şekilde geri alınması ifade edilmiştir. Kredi notu sistemi ise bu durum düşünülerek hayata geçirilmiştir.
 
Kredi notu kişilerin daha önce yapmış oldukları ödemeler, maaş durumları ve gelirleri incelenerek kişilere verilen bir kredi notu sayesinde değerlendirme yapılmaktadır. Böylece kredi ödemeleri ve bankalar tarafından kredi ödemeleri gerçekleştirilmektedir.
 
Kredi Garanti Fonu Nedir?
 
KOBİ ve esnaflardan kredi alma konusunda sorun yaşayan kişi ve işletmelere kefil olan ya da teminat gösteren bir anlamda bankalardan kredi almalarının kolay hale gelmesini sağlayan Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde bir anonim şirketi olarak ifade edilmektedir. Bu fonun hayata geçirilmesi için bazı bankalar ile sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek sistemi oluşturdukları ifade edilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullanılan bir sistemdir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol