kapat ikonu

Kredi Garanti Fonu Nedir?

Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından alınmış birtakım kararlar sonrasında Kredi Garanti Fonunun son zamanlarda giderek daha büyük sorumluluklarla yüklendiği tespit edildi.

  • Kredi
  • 09 Kasım 2018 12:42
Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından alınmış birtakım kararlar sonrasında Kredi Garanti Fonunun son zamanlarda giderek daha büyük sorumluluklarla yüklendiği tespit edildi.
 
Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından 8 Aralık tarihinde yapılmış bir toplantı sonrasında çeşitli kararlar alınmıştı. Bu kararlar sonrasında Kredi Garanti Fonu için sorumlulukların arttığı tespit edildi. Kredi Garanti Fonu KOBİ'lere 1 yıllık süreçte verilen 50 bin liralık kredinin garantörü olmasına karar verilmişti. Bu süreçte üstüne yüklenen yükün biraz daha arttığı öğrenildi.
 
Kredi Garanti Fonu KOBİ'lere verilecek olan krediyi sağlayacağından dolayı daha fazla kaynağa ihtiyaç duymaya başladı. Kredi Garanti Fonu hakkında genelde çok fazla bilgi tartışılmaz. Bankalar tüketicilere kredi verirken bu anlamda öncelikli olarak kişinin borcunu ödeyip ödeyemeyeceğinin kontrol edilmesini sağlıyorlar. Borcu ödeyemeyecek kişiler belirlenirken borcu ödeyebilecek durumda olan kişiler farklı bir listeye alınır. Kredi notu uygulaması kredi verilecekken bu anlamda son derece önemlidir.
 
Kredi notu çok iyi durumda olan kişilerin her türlü krediyi çekmeleri mümkün değildir. Ödemelerinde bir düzensizlik, bir eksiklik olması durumunda kısa sürede banka bu durumu göz önünde bulundurmaktadır. Yüksek meblağlı olan kredilerde genellikle ticari amaçla kullanılmaktadır. İşini geliştirmek ya da büyütmek isteyen ticari işletmeler yüksek meblağlı krediler kullanılmaktadır. Kredi Garanti Fonu ise bu anlamda devreye girmektedir. Kredi almak konusunda sorun yaşayan esnaf ve işletmeler için kefil ya da teminat göstererek Kredi Garanti Fonunun işlem yaptığı tespit edildi. Bankaların ve aynı zamanda tüketicilerin işini kolaylaştırması için Türk Ticaret Kanunu onaylı bir anonim şirketi olduğu belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol