kapat ikonu

Kredi Faizleri En Düşük Seviyeye Geriledi

Kredi faizleri para politikalarının doğru uygulanması ile birlikte düşmeye başladı. Bunun üzerine konut ve ticari kredi faizleri son 8 ayın en düşük seviyesine ilerledi.

  • Kredi
  • 18 Mart 2019 16:38
Ekonomide bir süredir dengeleme süreci devam ediyordu. Bu anlamda kredi fazilerine yansıyan durum olumlu anlamda değerlendirildi. Faiz oranlarının düşmesi yapılan değerlendirmeler sonrasında şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Son 8 ayın en düşük faiz oranının uygulandığı tespit edildi.
 
Yapılan değerlendirmeler sonrasında konutta yüzde 18.5 ticari kredilerde ise yüzde 22.04 seviyelerine kadar gerilediği öğrenildi. İhtiyaç kredisi incelendiği zaman ise son 9 ayın en düşük seviyesine gerilediği tespit edildi. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında ciddi bir kur saldırısı meydana gelmişti. Ancak durumun tepki çekmesi üzerine yeni para politikaları uygulanmaya başlandı. Yeni uygulamaların ise olumlu yanıt vermeye başladığı tespit edildi.
 
Konut Faizleri Düşmeye Başladı
 
Ticari işletmeler bir anlamda faizlerin gerilemeye başlamasıyla büyük bir rahatlama içerisine girdiler. Bir dönem kur saldırıları ile birlikte konut kredi faizleri yükselmişti. O dönemde hem ev satışları durgunlaşmış hem de bankalardan alınan kredi miktarında ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Konut kredilerinde yaşanan düşüş puan olarak hesaplandığı zaman son bir hafta içerisine 2 puana kadar yükseldi.
 
Örnek vermek gerekirse 200 bin liralık bir konut kredisi çekildiği zaman yıllık faiz ödemesinde 21.5 bin liralık bir düşüş yaşandığı öğrenildi. Özellikle ticari anlamda yaşanan belirsizlik ortamının son bulması sebebiyle KOBİ'ler rahat bir nefes aldılar. Kredi oranları birden yükselmeye başladı. Bu durum bankaları da mutlu etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol