kapat ikonu

Kredi Faizleri Düşüyor

Ülke çapında mali açıdan ortaya çıkan riskleri korumak için alınan tedbirlerle birlikte kredi faizlerinin düştüğü ifade edildi.

  • Kredi
  • 30 Ekim 2018 16:29
Ülke çapında mali açıdan ortaya çıkan riskleri korumak için alınan tedbirlerle birlikte kredi faizlerinin düştüğü ifade edildi.
 
Ülkede meydana gelen mali sorunların ortadan kaldırılması için ekonomiye gerçek anlamda bir yön verebilmek adına birtakım tedbirler alınmıştı. Bu tedbirler çerçevesinde olumlu sonuçların alınmaya başlandığı öğrenildi. Kredi faiz oranlarına bakıldığı zaman alınan tedbirler çerçevesinde ciddi bir düşüş göründüğü dile getirildi. Mali piyasaların bu süreçten olumlu anlamda etkilendiği belirlendi.
 
ABD ile Çin arasında atılan birtakım adımlar, diğer ülkelerin yaşatmış olduğu ticari gerilimler son zamanlarda küresel politikaları olumsuz etkilemişti. ABD Merkez Bankası çerçevesinde faiz artışları gerçekleştirilmişti. Merkez Bankaları aynı doğrultuda sıkı para politikaları uygulamalarını hayata geçirmişti.
 
Fed tarafından ekonomi doğrultusunda yapılan faiz artışları incelendiği zaman artış miktarının 8 olduğu ifade edilmişti. Aynı faiz artışı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından da gerçekleştirildi. Merkez Bankası 2016 yılından bu yana belirli aralıklarla yaptığı faiz artışlarının ardından politika faizinin yüzde 7.50 oranından yüzde 24 seviyelerine kadar çıkarıldığı belirtildi.
 
Faiz Artışı Bir Süre Daha Devam Edebilir
 
Türk lirası bir dönem hızlı bir değer kaybı içerisine girmişti. Bunun üzerine yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler sürecin olumlu gelişmesini sağlarken piyasalara bir rahatlama geldi. Türk lirası hızlı bir ilerleme içerisine girdi. Tekrar değer kazandı. Mali piyasalarda meydana gelen iyileşme ile kredi faizlerinde ciddi düşüşleri beraberinde getirdi. Finans uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerde düşüşün bir süre daha devam edebileceği dile getiriliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol