kapat ikonu

Kredi faizleri düşüyor…

Hem risk primindeki gerileme hem de ekonomi yönetimi tarafından alınan tedbirler kredi faizlerini aşağı çekmeyi başardı…

  • Kredi
  • 30 Ekim 2018 14:09
Kredi faiz oranlarında, ülke risk primindeki gerileme ve ekonomi yönetiminin reel sektör ve finansal kesime yönelik aldığı tedbirler ile birlikte düşüş görüldüğü bildirildi.
 
ABD'nin Çin ve Avrupa Birliği ile diğer ülkelerle yaşadığı ticari atraksiyonlar, küresel piyasalarda risk iştahını azaltıyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışları gelişmekte olan ülke merkez bankalarının da sıkı para politikası uygulaması sonucunu doğruyor.
 
GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDEN FAİZ ARTIŞI
 
Aralık 2015'ten bu yana 8 kez faiz artışında bulunan Fed, politika faizini yüzde 0,25'ten yüzde 2-2,25 aralığına kadar çıkarttı. Fed'in faiz artışlarının etkisiyle gelişmekte olan ülke merkez bankalarında da teker teker faiz artışları yaşanıyor.
 
YÜZDE 7,50’DEN YÜZDE 24’E YÜKSELTİLDİ
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da Fed'in faiz kararları, döviz kurlarındaki spekülatif müdahalelerin ardından enflasyonun çift hanedeki yüksek seyri ve sebebiyle faiz artırdı. Merkez Bankası 2016'dan bugüne bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan politika faizini yüzde 7,50'den yüzde 24'e yükselttiğini duyurdu.
 
SON 15 YILIN ZİRVESİ
 
Yurt dışında finansman maliyetlerinin artması ve yurt içinde mevduat faizlerinin yüzde 25 seviyesine kadar çıkması bankalarca kullandırılan kredi faizlerinde son 15 yılın zirvesinin görülmesine sebep oldu.
 
EKONOMİK HAMLELER PİYASADA POZİTİF ETKİ YARATTI
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Program (YEP), Enflasyonla Topyekûn Mücadele, finansal kesim ve reel sektöre yönelik düzenlemeler piyasada pozitif etki yarattı.
 
BRUNSON KRİZİ BİTTİ, RİSK PRİMİ DÜŞTÜ
 
Dış politikada ABD ile Rahip Andrew Brunson üzerinden yaşanan gerilimin son bulması da piyasalara olumlu şekilde yansıdı. Ekonomik ve dış politika alanlarındaki gelişmeleri Türk lirası varlıklara talebi artırdı, ülke risk priminde de düşüş yaşandı.
 
KREDİLERDE DÜŞÜŞ
 
Merkez Bankası’ndan elde edilen verilere göre; bankalarca açılan kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama ihtiyaç kredi faizi 12 Ekim'de yüzde 39,36'ya artsa da 19 Ekim'de 64 baz puan azalarak yüzde 38,72'ye kadar geriledi. Aynı dönemde yüzde 35,38'e kadar çıkan ticari kredi faizleri de 106 baz puanlık düşüşle yüzde 34,32'ye geriledi.
 
Öte yandan bankalarca açılan mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranı 1 aylık vadede sınırlı düşüşle yüzde 22,89 rakamlarını gördü.
 
KREDİ FAİZLERİNDE DE DÜŞÜŞ BAŞLADI
 
Enflasyonda en kötünün geride kaldığı düşüncesinin tamamen oluştuğunu bildiren ekonomistler, mevduat faizlerindeki geri çekilmeyle beraber kredi faizlerinde de düşüş trendinin başlamış olabileceği görüşünü savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol