kapat ikonu

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Ne İş Yapıyor?

Bankaların ve finansal işlemlerin sık sık üzerine bastığı kredi derecelendirme kuruluşları aslında kimdir ve ne iş yaparlar?

  • Kredi
  • 24 Mayıs 2019 00:09
Dünya üzerinde gerçekleştirilen ticari faaliyetler çeşitli etkenlere bağlı olarak özellikle 1800'lü yılların ardından hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Ülkelerin ihtiyaçlarının da finansal anlamda değişmesi ile birlikte farklı ülkelere ticaretin gelişmesinin ardından para gönderimi yapılmaya başlandı. Ancak yabancı kişiler arasında gerçekleştirilen para transferleri güvensizlik sorunun baş göstermesine neden oldu.
 
Pek çok kişinin karşı tarafa verdiği sözleri yerine getirmemelerinin ardından mağduriyet sorunu ortaya çıktı. Bu durumda gündeme kredi derecelendirme kuruluşları ortaya çıktı. Resmi olarak ilk kurum New York'ta 1841 yılında kurulmuştur. Krizle birlikte müşterilerin ekonomik durumlarını analiz etmek ve sorunlara çözüm bulma mantığı ile devreye girmiş ancak farklı ihtiyaçların da ortaya çıkması ile birlikte adeta bir iş kolu olarak hayata geçmiştir.
 
Kredi Derecelendirme Kuruluşları Ne İş Yapar?
 
Yatırımcılara doğru yolu göstermek ve doğru sinyaller vermek açısından etkin görevleri bulunur. Bu kurumlar tarafından çeşitli değerlendirmelere bağlı olarak verilen kredi notları firmaların geleceğini de çeşitli yönlerden etkilemektedir. Şirketlerin borçlanmak için ödemiş oldukları faiz oranlarının düşürülmesini sağlar. Düşük kredi notları hisselerin şirket bünyesinden çıkma durumunu zorlaştırabilir.
 
Günümüzde pek çok kredi derecelendirme kuruluşu vardır. Ancak dünya üzerinde en önemli isimler Standart & Poor's, Moody's ve Fitch olarak bilinmektedir. Bu kuruluşlar dünya ekonomisine yön verirler. Genel olarak bu kuruluşlardan not almadan ülkelerin borçlanmaları ya da yatırım yapmaları mümkün olmamaktadır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol