kapat ikonu

Kredi Çekmek İçin Gerekli Adımlar

Günümüzde zorlaşan yaşam şartları ile birlikte bankalardan kredi almak neredeyse zorunlu hale geldi. Bunun üzerine bankalardan kredi alırken atılabilecek adımlara dikkat etmek gerekiyor.

  • Kredi
  • 22 Ekim 2018 12:24
Günümüzde zorlaşan yaşam şartları ile birlikte bankalardan kredi almak neredeyse zorunlu hale geldi. Bunun üzerine bankalardan kredi alırken atılabilecek adımlara dikkat etmek gerekiyor.
 
Kredi çekmek isteyenlerin öncelikli olarak ihtiyaçlarının hangi yönde yoğunlaştığını bulmaları gerekiyor. Süreci başlatmak için ihtiyaç duyulan alanın belirlenmesi ve ardından bu süreçte hangi alanda kredi alınacağının belirlenmesi gerekiyor. Krediler türüne ve miktarına göre değişiklik gösteriyor. Ana başlıklar altında toplanan kredilerin genellikle konut, taşı ve ihtiyaç kredisi ile birleştirildiği dile getiriliyor. İhtiyaca göre hangi tür kredinin alınması gerektiği belirlenebilir.
 
Kredi türü belirlendikten sonra ciddi bir araştırmaya girmek gerekiyor. Bankaların verdikleri hizmet, ödeme yöntemleri ve en önemlisi faiz oranları değişiklik göstermektedir. Bunun üzerine faiz oranı düşük bir bankayı tercih eden vatandaşların öncelikli olarak ödeyecekleri miktarlarında düşük olabileceği biliniyor. Banka araştırmasına gidilirken kredinin yıllık faiz oranı, maliyeti, kredi ve dosya masrafları ve alınan ekspertiz ücretlerinin karşılaştırılması gerekir.
 
Kredi karşılaştırmasının yapılmasının ardından tercih edilecek bankaya gerekli başvuruların yapılması bekleniyor. Kredi başvurusu için beklenen belgeler her durumda değişiklik gösterebilir. Bunun için nüfus cüzdanı fotokopisi, maaş belgesi, ikametgah adresi gibi çeşitli belgeler istenebilir. Bu belgeler bankaların çalışma prensiplerine göre farklılık gösterebilir.
 
Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından bankaların bu süreci incelemeleri için gerekli süreç başlamış olur. Daha önce çekilen kredi varsa kredi notu, ödenip ödenmediği, sigortalılık süreci ve gelir durumunuz gibi detaylar incelemeye alınır.
 
İnceleme sürecinin tamamlanmasının ardından olumlu bir şekilde sonuçlanması halinde artık kredi kullanabilirsiniz. Bunun için gelen telefonla birlikte şubeye giderek gerekli sözleşmeleri imzalamanız gerekir. Ardından başvurunun onaylanması ile birlikte çekilmek istenen tutar hesaba yatırılır. Ardından ihtiyaçlarınız için kredinizi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol