kapat ikonu

Kredi Borcu Olan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kredi borcu olan bir kişinin ölmesi halinde borcun nasıl tahsil edileceği, yakınlarına ve kefillere başvuru yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

  • Kredi
  • 02 Kasım 2018 12:17
Kredi borcu olan bir kişinin ölmesi halinde borcun nasıl tahsil edileceği, yakınlarına ve kefillere başvuru yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.
 
Günümüzde kredi çekmek artık bankaya gitmeden sadece telefon ve internet üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlem olarak ifade ediliyor. Bunun üzerine talep sayısının giderek arttığı öğrenildi. Çekilen kredi tutarı, kredinin amacı, ödeme seçenekleri değişiklik göstermektedir. Bankalar kredi verirken bu süreçte bazı şartların tamamlanmasını beklerler. Kişilerin gelir durumu, yaş durumu ve daha pek çok sebep kredi vermek açısından son derece önemlidir.
 
Kredi çekilirken bu süreç içerisinde bankalar borcu garanti altına alabilmek adına hayat sigortası yapmaktadırlar. Hayat sigortası borcun ödenmesini garanti altına alırken kişiye bir şey olması halinde ise yakınlarının borç yükü altında zor durumda kalması bu durumda engellenmiş olacaktır.
 
Bankalardan kredi başvurusunda bulunmak isteyenler için alt yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Bunun üzerine üst sınırda belirlendi. 60 yaşın üzerinde kredi çekmek isteyen kişilerin genel olarak banka tarafından hayat sigortası zorunlulukları bulunmaktadır. Daha küçük yaştakilerin hayat sigortası yaptırma zorunluluğu yoktur. Ancak pek çok banka bu durumu mecbur kılar. 30 yaşında hayatını kaybeden bir borçlunun borçları böylece ödenmiş sayılır. Bankalar sigorta firmalarından borcu tahsil edeceği için herhangi bir sorun yaşanmaz.
 
Kişi bu süreçte hayat sigortası yaptırmadıysa kredi çekerken kefilleri varsa borç için bu kefillere başvuru yapılır. Borcun kefillerden tahsil edilmesi sağlanır. Ancak kefil istenmemesi halinde ölen kişinin mirasçılarına bakılır. Eşi, çocukları ailesinin kalan kredi borcunu sorunsuz bir şekilde ödemesi beklenir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol