kapat ikonu

Kredi Borcu Olan Kişi İşsiz Kalırsa Neler Yaşanır?

Bankalardan kredi çeken ancak ödemeler sırasında çeşitli nedenlerle işsiz kalan kişilerin kredi borçları ve ödemeleri ne oluyor?

  • Kredi
  • 25 Mayıs 2019 22:30
Çeşitli ihtiyaçları karşılamak için kredi çekmek son derece başvurulan bir yöntem olarak ifade edilmektedir. Bu süreçte kredi borcu olan kişilerin borcu ödemeye başladıktan sonra özellikle özel sektörde çalışıyorsa yaşadıkları birtakım sıkıntılar bulunuyor. Banka borcu devam ederken işten ayrılan ya da ayrılmak zorunda kalan kişiler işsiz kaldıkları dönemde banka borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlar.
 
İşsiz kalma riski özel sektörde daha fazla olmasına karşı kamu sektöründe de yaşanan ciddi bir sorundur. Bu durumda pek çok seçeneği bulunmayan kişilerin mantıklı adımlar atmaları ve kredi çektikleri bankalar ile yüz yüze bir görüşme yapmaları gerekmektedir.
 
Bankaların insiyatifine göre borcun yapılandırılması, ertelenmesi gibi çeşitli seçenekler göz önünde bulundurulabilir. Ancak bu durum bankanın çalışma prensibine, iletişime ve sağlayacağı kolaylıklara göre değişiklik gösterir. Bazı bankaların katı bir çalışma politikası izlediğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.
 
İşsiz Kalan Borçluların Seçenekleri Neler?
 
Çalıştığınız bankanın yetkilileri ile yapacağınız bir görüşme sonrasında krediyi belirli bir süreliğine erteleme seçeneğini tartışabilirsiniz. Ancak bankanın bu teklifi kabul etmeme gibi bir durumu var. Böyle bir durumda ise yapılandırma seçeneği gözler önüne serilebilir. en azından daha düşük tutarlarla daha uzun vadede borcun ödenmesi sağlanabilir. Böylece iş bulana kadar bankalarla olumsuz bir süreç yaşamayı da engelleyebilirsiniz.
 
Bir diğer seçenek ise işsizlik sigortasıdır. Bu sigortayı işsiz kalma riskine bağlı olarak yaptıran kişiler ardından rahat bir nefes alabiliyorlar. Ancak bu sigortayı mutlaka kredi alırken yaptırmak gerekiyor. Aksi takdirde sonradan yapılan ve işleme konulan bir sigorta olmadığı biliniyor. Uygun ücretler karşılığında kredi çekerken yaptırabilir ve işsizlik riskine karşı önlem alabilirsiniz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol