kapat ikonu

Kredi Borcu Ertelenebilir Mi?

Çekilen kredi borcunun bir süre sonra elde olmayan sebeplerden dolayı ödenmemesi durumunda kredi borcunun ertelenmesi gündeme taşınabilir.

  • Kredi
  • 28 Ekim 2018 12:36
Çekilen kredi borcunun bir süre sonra elde olmayan sebeplerden dolayı ödenmemesi durumunda kredi borcunun ertelenmesi gündeme taşınabilir.
 
Hayatımızda yüksek meblağlı ihtiyaçlarımızı karşılamak adına bankalardan kredi alabiliriz. Ancak alınan kredileri düzenli ödemek bankalar açısından son derece önemlidir. Bu süreçte planda olmayan bazı sıkıntılar gündeme geldiği zaman borcun ödenmesinde de bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Bunun üzerine ödeme yapamayacak durumda olduğumuzda bankalarla yapılacak görüşmelerle belirli şartlar altında borcun ertelenmesi mümkündür.
 
Borcun bir süre boyunca ödenmemesi halinde banka tarafından icra işlemleri başlatılıyor. Olumsuz bir durumla karşılanmamak adına borcu ertelemek ya da borcu yeniden yapılandırmak bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bankalar genel olarak erteleme ya da yapılandırma sürecine pek sıcak bakmazlar. Ancak borcun hiç ödenmeden kişinin icralık duruma düşmesi çok daha olumsuz bir durum olarak değerlendirilebilir.
 
Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?
 
Kredi borcunun ertelenmesi için öncelikli olarak bankanın müşteri hizmetleri ile bir görüşme başlatılabilir. Bazı bankalar bu konuda biraz daha yardımcı olurken bazı bankaların son derece katı oldukları öğrenildi. Müşteri hizmetlerinin yardımcı olmaması halinde bankaya bu konuda bir dilekçe yazılabilir. Şimdiye kadar ödenen taksitlerin, düzenli ödemelerin ve bu süreç içerisinde neden ödemekte zorlandığınıza dair geçerli sebeplerinizi dilekçe içerisinde belirtmeniz gerekmektedir. Ardından süreci bekleyerek takip etmek gerekiyor.
 
Bankadan erteleme konusunda olumsuz bir yanıt gelmesi halinde başka bir seçeneği değerlendirmek gerekir. Bunun için başka bir bankaya giderek yapılandırma kredisi çekebilirsiniz. Şart ise diğer bankanın kredi borcunun kapatılması olarak ifade edilebilir. Yapılandırma kredisinin kullanımı ise tüketiciler için son seçenek olabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol