kapat ikonu

Kredi başvurusu yaparken sosyal medya hesabınıza dikkat!

Hayatımızın pek çok alanına nüfuz etmeyi başaran sosyal medya, gün geçtikçe etki alanını genişletmeyi sürdürüyor. Türkiye’deki bankalar yeni bir uygulama başlatarak kredi vermeden önce müşterilerin sosyal medya hesabını denetim altına alıyor.

  • Kredi
  • 03 Şubat 2017 10:41
  • Son Güncelleme: 03 Şubat 2017 10:42

Başta ABD olmak üzere bazı ülkeler vize verirken başvuru yapan kişinin sosyal medya hesabını kontrol ediyor. ABD’de bulunan havalimanlarında yolcuların Facebook ve Twitter hesaplarının denetlenmesi 2 milyar insanın sosyal medya veri deposunu gündeme getirdi.

Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren finans kuruluşları ise, müşterilerin kredi taleplerini incelerken kullanıcıların Facebook’taki yakın çevresini mercek altına alıyor. Bankalar bu şekilde bir politika yürüterek kendi menfaatlerini garanti altına almayı hedefliyor.

Bankaların büyük bir kısmı tüketici kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi vermeden önce kullanıcıların arkadaşlarını ve ailesini inceleyerek onların kredi seviyesini yakından takip etme şansı yakalıyor.

Kredi başvurusunda bulunurken diğer pek çok göstergenin yanı sıra müşterilerin sosyal medya hesapları da göz önünde bulunduruluyor. Daha sonraki süreçte müşterinin riskli kategoride yer alıp almadığı belirlenerek kredi talebine olumlu ya da olumsuz cevap veriliyor.

Sonuç itibarıyla müşterinin finansal durumu ve kredi notu iyi olsa bile sosyal medyada ortamındaki arkadaşlarının durumunun iyi olmaması kredi başvurusu yapan bireyin de kredi notunu olumsuz yönde etkiliyor.

Personel alımı yapılırken de sosyal medya hesabı denetleniyor

Sigorta şirketleri için de benzer uygulama yürütülüyor. Şirketler müşterilerin Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya uygulamalarına yükledikleri görsel içerikleri kontrol ederek risk primlerini baştan oluşturuyor.

Kısacası eğlence mekanlarında çekilmiş fotoğraflarda alkol şişeleri ve yağlı yiyeceklerin bulunması hem trafik hem de sağlık sigortası primlerini etkileyen unsurların başında geliyor.

Kredi başvurusu yapmadan önce yukarıda belirtilen hususları dikkate alarak bu doğrultuda hareket etmeniz son derece yararlı olacaktır. Aksi takdirde kredi talebiniz yakın çevrenizin eylemleri nedeniyle olumsuz sonuçlanabilir. Çünkü sosyal medya hesapları günümüzde bireyin nasıl bir yaşam tarzı sürdüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Dolayısıyla pek çok kurum personel alımı yaparken bireylerin sosyal medya hesaplarını denetim altına alıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol