kapat ikonu

Kredi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Bankalardan kredi alırken genellikle hayat sigortası adı altında birtakım işlemler yapılır. Ancak bu sürecin zorunlu olup olmadığı konusunda bazı soru işaretleri bulunuyor.

  • Kredi
  • 25 Ekim 2018 16:30
Bankalardan kredi alırken genellikle hayat sigortası adı altında birtakım işlemler yapılır. Ancak bu sürecin zorunlu olup olmadığı konusunda bazı soru işaretleri bulunuyor.
 
Bankalardan çeşitli amaçlarla alınan kredilerin türüne göre sigorta işlemleri yapılıyor. Genellikle konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi üzerinden çeşitli sigorta işlemleri bulunuyor. Ancak bazı müşterilerin hayat sigortası adı altında kesilen paraya tepkili oldukları için istemedikleri belirtildi.
 
Hayat sigortası tam olarak kişinin başına kredi borcu varken herhangi bir şey gelmesi ve borcunu ödeyemeyecek durumda olması halinde borcun geri kalan kısmının banka tarafından üstlenilmesini sağlayan bir sistem olarak ifade ediliyor. Banka kendini güvence altına alırken aynı zamanda müşterinin de kendisini güvence altına almasını sağlayabilir.
 
HAYAT SİGORTASI İSTEMEMEK MÜMKÜN MÜDÜR?
 
Bankalar tarafından hazırlanan poliçe içerisinde hayat sigortasının hangi durumlarda kullanılabileceği belirtiliyor. Bir ölüm halinde ödenen kredinin aile bireylerine kalmasını engellemek adına kullanılırken aynı zamanda bankaların da borcu garanti altına almalarını sağlıyor. Kredi çeken kişilerin bu anlamda yakınlarını güvence altına almaları sağlanabilir. Yasalar gereği kredi işlemleri sırasında hayat sigortasının yapılması gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Kredi çekerken hayat sigortası istemeyenlerin öncelikli olarak dilekçe vermeleri gerekebilir. Bazı durumlarda dilekçe reddedilebilir. Bunun için Tüketici Mahkemesine bir başvuruda bulunabilir. Tüketici hakları gereği yapılan sigortanın iptal edilmesi de mümkündür. Ödenen tutarın geri alınması mümkündür. Ancak sigortanın bu anlamda kişinin isteği doğrultusunda yapılması gerekiyor
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol