kapat ikonu

KPSS 2014 girişli memurlar yeniden atanacak

Dün Resmi gazetede yayınlanan iki haber memurların yüzünü güldürdü. Memurların atanma haklarıyla ilgili yapılan yeni düzenlemelerde memurların atanamayacağı yerlerle ilgili sınırlama kaldırıldı. 2014 KPSS girişi bulunan memurlara da yeniden atanma hakkı

  • Sektörel
  • 27 Şubat 2016 13:11
  • Son Güncelleme: 01 Mart 2016 14:45
Memurların atama yerlerine sınırlandırma getiren madde değiştirildi. Bundan sonra memurlar doğdukları yerlerde de görev yapabilecek. Bu şekilde hem kendi memleketine hizmet vermek isteyen memurların görev yerleri değiştirilecek hem de atanma sorunları yaşanan tercih edilmeyen bölgelerde hareketlilik sağlanacak.
 
Üst düzeyde görev yapan memurlar ve güvenlik koruma alanlarında görev yapmakta olan memurların doğduğu yere atanamamasıyla ilgili madde kaldırıldı. Memurlara doğdukları memlekete atanabilme hakkı tanındı. Bundan sonraki süreçte memurlar kendi memleketlerine de atama talep edebilecekler.
 
Memurların kendi memleketlerine atanamamasıyla ilgili kısıtlama ortadan kaldırılırken bir müjdede 2014 senesinde Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ye giren memurlara geldi. Bu tarihte sınava girmiş ve şu anda atandıkları yerde memurluk görevini yürüten memurlar bir kez daha atanma talep edebilecekler.
 
Memlekette görev yapma hakkının elde edilmesiyle gerekli olan tekrar atama hakkı 2014 senesi KPSS’iyle atanan memurları ilgilendirecek. yeni memurlar tekrardan atanma haklarıyla memleketlerinde görev yapmayı talep edebilecekler.
 
Söz konusu düzenlemeyle birlikte memurlar en az 15 yıl süreyle ikamet ettiği il ve ilçelere de atanma hakkına sahip olacak. Bu uygulama ile özelikle Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgeleri’nde görev yapmak istenmemesinden kaynaklanan memur açığının kapatılabileceği hem de en azından kendi yöresine hizmet vermek isteyen memurların atanma hakkıyla bölgelerin canlandırılabileceği düşünülüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol