kapat ikonu

KOSGEB'ten kötü haber! Kredi tutarı 20 bin TL'ye düşürüldü

KOSGEB kredisi sonuçları nihayet açıklandı. Fakat bankalar KOSGEB kredisi verirken şartları zorlaştırmak için elinden geleni yapıyor. 20 bin TL değerindeki kredi bankada 10 bin TL’ye düşürüldü.

Hükümetin uzun süredir dile getirdiği küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi sözü, dün bankalara ve KOSGEB yetkililerine takıldı. Gerek kullandırılan kredi miktarı gerekse de vaat edilen işletme sayısında düşüş meydana geldi. 50 bin TL’lik standart ödeme politikası yerine esnafa 20 bin, küçük işletmeye ise 30 bin TL ödenmesine karar verildi. 50 bin TL faizsiz kredi desteğinden sadece kazancı 10 milyon TL ve üzeri olan firmalar faydalandı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 50 bin TL sıfır faizli KOBİ kredisine başvuru yapan kişi sayısının 770 bin olduğunu ifade etti.

KOSGEB 50 bin TL faizsiz kredi sonuçları açıklandı

Kredi almaya hak kazanan pek çok işletme sahibi finansal uygunluk kriterine takıldı. KOSGEB yetkililerinin kredi limitini düşürmesini fırsat bilen bankalar ise 20 bin liralık kredi tutarını 10 bin liraya indirdi. Bankaya akın eden binlerce işletme sahibinden finansal uygunluk kriteri adı altında araba ve ev ipoteğinin yanı sıra onlarca yeni belge talep edildi. KOSGEB kredi sonuçlarının açıklandığı ilk gün pek çok işletme sahibi, kredi notu ve finansal uygunluk gerekçesiyle kredi başvurusuna olumsuz cevap aldı.

Dolandırıcılara dikkat

KOSGEB kredi sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte dolandırıcılar da harekete geçti. Kredi alacak esnaf ve KOBİ’leri mesaj yoluyla bilgilendiren dolandırıcılar piyasaya yaklaşık 1 milyon yeni sms sürdü. Esnafın umutlarını sömürmek için uğraşan dolandırıcılık ağı, firmalardan kişisel bilgilerini talep ediyor. KOSGEB kredisi başvurusunda bulunan işletmelerden şahsi bilgilerinin yanı sıra kredi kartı bilgileri de isteniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, KOSGEB’in işletmelerden şirket bilgisi ve para talebinde bulunmadığını açıkça ifade etti.

KOSGEB İnternet sitesi çöktü

Yüz binlerce kişinin merakla beklendiği kredi sonuçları açıklandıktan sonra KOSGEB internet sitesi çöktü. Uzun süre siteye erişim sağlanamadı. Hem çağrı merkezi hem de internet sitesinin çökmesi üzerine uzun süre hizmet verilemedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol