kapat ikonu

KOSGEB’ten bankalara son uyarı!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB), faizsiz kredi başvurusunda bulunan KOBİ’lerin daha fazla mağdur edilmemesi için çalışma başlattı. Ülke genelinde hafta sonu tüm KOSGEB Müdürlükleri faaliyet gösterecek.

50 bin TL sıfır faizli KOBİ kredisi için başvurular kısa bir süre önce tamamlanmıştı. Söz konusu desteği almaya hak kazanan yaklaşık 450 bin işletme, hem ekonomiyi canlandırmak hem de eksiklerini gidermek amacıyla kredilerin ödenmesini bekliyor. Fakat bankalar kredi ödeme işlemini geciktirdiği için binlerce KOBİ mağdur edilmiş durumda. KOSGEB Başkanı Biçer, bankalara resmi yazıyla çağrıda bulunarak sürecin hızlandırılmasına yönelik uyarıda bulundu.

Süreci hızlandırmak adına çalışma başlatıldı

Biçer, KOSGEB olarak süreci hızlandırmaya çalıştıklarını belirterek, bu kapsamda KOSGEB müdürlüklerine personel gönderildiğini kaydetti.

KOBİ'lerin bir an önce faizsiz krediye erişebilmeleri için KOSGEB'in adeta seferberlik ilan ettiğinin altını çizen Biçer, "KOSGEB olarak kredi işlemlerine hız verdik. Hafta sonu Türkiye genelinde bütün KOSGEB Müdürlükleri açık olacak ve personeller mesaiye kalacak." diye konuştu.

Biçer, kredi onay süreçlerinde de KOSGEB tarafından yeni düzenleme yapıldığına dikkati çekti. Mevcut sistemde KOSGEB kredisinin 2 aşamada onaylandığını anımsatan Biçer, düzenlemenin ardından onay sürecinin tek aşamaya düşürüldüğünü aktardı.

Ekonominin kalbi KOBİ’ler sayesinde artıyor

Sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğini almaya hak kazanmış, ancak şu ana kadar hala KOBİ beyannamesini doldurmamış veya doldurduğu beyannameye ilişkin evrakını KOSGEB müdürlüklerine teslim etmemiş olan KOBİ'lere seslenen Biçer, "Ekonominin kalbi olan KOBİ'ler, ülkenin yükünü taşıyan vagon gibiler.

Bizde onların yükünü azaltmak ve manevra kabiliyetlerini arttırmak için çalışıyoruz. Bu noktada KOSGEB olarak KOBİ'lerimizden isteğimiz, bir an önce eksikliklerini gidererek kredi kullandırım işlemini tamamlamaları ve yeni başarı hikayelerine imza atmaları." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sabah

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol