kapat ikonu

KOSGEB yüksek teknolojili ürüne 5 milyon TL destek sağlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı'yla orta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere 5 milyon TL’ye kadar destek verileceğini bildirdi.

  • Gündem
  • 18 Ocak 2019 14:54
  • Son Güncelleme: 18 Ocak 2019 15:29
Gazetecilere konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) "Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı (KOBİ TEKNOYATIRIM)" ile teknolojinin tabana yayılmasını, Türkiye’nin ihracatının artırılmasını amaçladıklarını dile getirerek, orta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere 5 milyon TL’ye kadar destek verileceğini duyurdu.
 
Program şartlarını taşıyanların, her zaman başvuru yapabileceklerini kaydeden Varank, destek alacakların, talep etmeleri durumunda yüzde 25'lik kısmını erken ödeme olarak önceden alabileceklerine işaret ederek, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı doğrultusunda KOBİ'lere makine, teçhizat ve yazılım giderleri için yüzde 60'ı geri ödemesiz, yüzde 40 geri ödemeli destek verileceğini aktardı.
 
AR-GE SONUCU ORTAYA ÇIKAN ÜRÜNLER DESTEKLENECEK
 
KOSGEB'in "Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı"na ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Varank, yenilenen program kapsamında, başvuruları almaya başladıklarını belirterek, bu doğrultuda Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileşmesini destekleyeceklerini ifade etti.
 
ORTA YÜKSEK VE YÜKSEK TEKNOLOJİ ALANINDAKİ ÜRÜNLERE 5 MİLYON TL’YE KADAR DESTEK
 
Varank, programla teknolojinin tabana yayılmasını, Türkiye’nin ihracatının artırılmasını hedeflediklerine dikkati çekerek, KOBİ'lerin teknolojik üretim yeteneklerinin geliştirilmesini hedefledikleri Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile orta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere 5 milyon TL’ye kadar destek verileceğini yineledi.
 
DESTEĞİN YÜZDE 25’İ ERKEN ÖDENEBİLECEK
 
Çağrı esaslı olmayan programın, sene boyunca devamlı başvuruya açık tutulacağına işaret eden Varank, program şartlarını taşıyanların, her daim başvuru yapabileceklerini vurguladı. Destek almaya hak kazananlarının, talep etmeleri hâlinde yüzde 25'lik kısmını erken ödeme olarak önceden alabileceklerini söyleyen Varank, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında KOBİ'lere makine, teçhizat ve yazılım giderleri için yüzde 60'ı geri ödemesiz, yüzde 40 geri ödemeli olmak kaydıyla yüzde 100'e varan oranlarda desteğin sağlanacağını iletti.
 
‘YERLİ MALI’NA GERİ ÖDEMESİZ DESTEK ORANINA YÜZDE 15 İLAVE EDİLECEK
 
Bakan Varank, öte yandan personel eğitim, danışmanlık, tanıtım ve pazarlama gibi giderlerine yüzde 60 geri ödemesiz destek verileceğini anımsatarak, makine-teçhizat ve yazılım giderleri için 'Yerli Malı' belgesi bulunması durumunda geri ödemesiz destek oranına yüzde 15 ilave edileceğini aktardı.
 
Bakan Varank, düşük ve orta düşük teknolojili ürünler için destek miktarının ise 500 bin TL olacağını hatırlatarak, toplam proje süresinin 36 ayı geçmeyeceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol