kapat ikonu

KOSGEB ve Hibe Kredileri Nedir ?

KOSGEB 1990 yılında kurulan ve küçük girişimcilerin yardımına koşan bir kuruluştur. İş kurmak isteyenlerin başvurduğu bir kuruluş olup küçük kuruluşlara karşılıklı ve ya karşılıksız yardım yapan bu kuruluş akıllarda soru işareti bırakıyor.

  • Kredi
  • 09 Eylül 2017 16:25

KOSGEB 1990 yılında kurulan ve küçük girişimcilerin yardımına koşan bir kuruluştur. İş kurmak isteyenlerin başvurduğu bir kuruluş olup küçük kuruluşlara karşılıklı ve ya karşılıksız yardım yapan bu kuruluş akıllarda soru işareti bırakıyor. Peki, bu sorular neler? KOSGEB nerden alınır? KOSGEB’e kimler nasıl başvuru yapabilir? Yeni bir iş sahibi olmak isteyenlerin yeni bir iş kurmak isteyenlerin, ticarete atılmak isteyenlerin bunları istemesi yeterli değildir. Bir işe başlamak ve bir iş kurmak için düşünmek plan yapmak ve istemekten çok maddi boyut önemlidir. Maddi bir sermayeniz yoksa bu hayallerden gerçeğe dönüşmez. Genç girişimcilerin ilk önce kendine sonra ülke ekonomisine destek amaçlı yapılan projeler için devletin yardımına hibe denir. Bu genç girişimcilerin harcamalarının bir kısmının devlet tarafından karşılanması KOSGEB hibesidir. KOSGEB hibesi ve kredileri almak için girişimcilik dersi ve sertifika alan tüm girişimciler bu yardımdan yararlanabilmektedir.

Hibe Kredileri Nedir?

Hibe yeni girişimcilere devlet tarafından karşılıksız olarak yapılan yardımdır. Kredi ise satın alım gücü olan kişilerin belli bir kuruluş veya kuruluşlardan faiziyle birlikte geri ödemek zorunda olmasıdır. Hibe kredi ise karşılıksız kredi demektir. Hibe kredisi alındığında geri ödeme yoktur.

Hibe Kredisine Kimler Nasıl Başvurabilir?

Bu yardımdan faydalanmak isteyenler ilk önce bulundukları şehirde KOSGEB veya iş kura başvurarak KOSGEB girişimcilik eğitimlerine kayıt olup bu eğitim ve kursları başarılı bir şekilde tamamlayıp sertifika almaları gerekmektedir. KOSGEB girişimcilik eğitimler kadın, erkek, yaşlı, genç, gazi ve şehit yakınları olmak üzere herkes kayıtta bulunabilir. İş planı oluşturan girişimciler bu iş planını KOSGEB yetkililerine onaylatıp bu yardımdan yararlanabilirler. İş yeri harcama faturalarını ve belgelerini KOSGEB kuruluşuna vererek bu giderleri KOSGEB hibe kredileri ile kolay bir şekilde ödeyebilmektedirler. 10 kişiden az çalışanı olan şirketlerde başvurmaktadır.

KOSGEB Hibe Kredisi Ne Kadar Verilir?

KOSGEB hibe garantisi 50.000 TL’yi aşmamak gerekçesiyle her kuruma verilir. Kredi faizsiz olarak verilmektedir. 0 faiz ödenecektir. Kredi ödemesi ilk 12 ay ödemesiz 36 ay 3 aylık eşit taksitli aralıklarla ödenmektedir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol