kapat ikonu

KOSGEB kredisi almak için bankaya giden esnaf şokta!

KOSGEB kredisi almak için bankaların yolunu tutan esnaf hayal kırıklığına uğradı. Vatandaşların çağrısına karşılık veren KOSGEB ise sadece kredi faiz indirimine karıştığını belirtti.

  • Kredi
  • 08 Mart 2017 19:13

Türkiye ekonomisini canlandırmak amacıyla harekete geçen hükümet, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) üzerinden 50 bin TL faizsiz kredi verileceğini açıklamıştı. Bu destek kampanyasından tüm başvuru yapan esnaf ve işletmeler faydalanacaktı. Başvuru işlemi tamamlandı ve sonuçlar 28 Şubat tarihinde kamuoyuyla paylaşıldı. Bu doğrultuda yaklaşık 460 bin işletmeye faizsiz kredi desteği sağlanacaktı.

Esnafın sıkıntısını ortadan kaldırmak için başlatılan faizsiz kredi desteği, hem işveren hem de işçi açısından çok büyük önem arz ediyordu. Kendine kredi başvurusunun onaylandığı bilgisi gelen esnaf, hiç vakit kaybetmeden bankaya koştu. Fakat bu sevincin süresi uzun olmadı. Çünkü pek çok kişi limitiniz yetersiz, SGK ve vergi borcunuz var, mali uygunluk yok gibi nedenlerden dolayı KOSGEB kredisi alamadı.

KOSGEB kredisi için istenilen belgeler nelerdir?

- KOSGEB’ten temin edilen kredi onay belgesi,

- Ticaret sicil gazetesi,

- İşletme sahibine ait kimlik ve kimlik fotokopisi,

- İşletme sahibi adına kayıtlı vergi levhası ve oda kayıt belgesi,

- Son 3 yıla ait gelir tablosu ve müşavir onaylı bilanço belgesi,

- Geçmişe dönük Bağ-Kur ve vergi borcu olmadığına dair belge,

- Bunlara ilaveten bankalar daha farklı belgeler de isteyebilir.

KOSGEB sadece faizi karşılıyor

Şikayetlerin adresi konumuna gelen KOSGEB, sadece kredi faizini karşıladığını belirterek esnafa olumsuz yanıt verdi. Dolayısıyla inisiyatif bankalarda. Buna ilaveten KOSGEB anaparaya değil de faize destek sağlıyor.

50 bin TL faizsiz kredi başvurusu yapan kişilerin büyük bir çoğunluğu hayal kırıklığına uğradı. Çünkü geliri 2 milyon liranın altında olan kişiler 50 bin TL kredi desteği alamıyor. Yıllık geliri düşük olan esnaflara en fazla 10-15 bin TL kredi veriliyor.

Sizde vakit kaybetmeden en yakın KOSGEB kredisi veren bankayı ziyaret ederek konuya ilişkin detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol